![Ελένη Γερασιμίδου: Στόχος των ριάλιτι είναι η φθορά των συνειδήσεων](https://www.in.gr/wp-content/uploads/2021/07/gerasimidou.jpg)
Ελένη Γερασιμίδου: Στόχος των ριάλιτι είναι η φθορά των συνειδήσεων
Η Ελένη Γερασιμίδου σχολίασε την τηλεοπτική πραγματικότητα
Spotlight
-
Θετικός στον κορονοϊό ο Μπάιντεν - Η ανακοίνωση του Λευκού Οίκου
-
Βεντέτα με τις απίθανες γιαγιάδες της Κρήτης άνοιξαν οι παππούδες - Μπροστάρης ο Ηλίας Μαμαλάκης
-
Σε κρίσιμο σταυροδρόμι η παγκόσμια οικονομία σύμφωνα με τις νέες προβλέψεις του ΔΝΤ
-
Νέες τουρκικές προκλήσεις με μαχητικά F-5 να πετούν πάνω από τη νεκρή ζώνη
Η Ελένη Γερασιμίδου σχολίασε την τηλεοπτική αρένα, όπως διαμορφώνεται τα τελευταία χρόνια σε συνέντευξη που έδωσε στο περιοδικό «7 ΜΕΡΕΣ tv» και τον Γιάννη Βίτσα.
Τα τελευταία δύο χρόνια η μυθοπλασία φαίνεται να γνωρίζει μια άνθηση στην Ελλάδα, με τους τηλεοπτικούς σταθμούς αν επενδύουν σε εγχώρια σίριαλ. Σας χαροποιεί αυτό;
Οι τηλεοπτικοί σταθμοί επενδύουν στο φορμάτ και όχι στην ελληνική μυθοπλασία. Βεβαίως γίνεται δουλειά από τους ανθρώπους που αναλαμβάνουν να προσαρμόσουν τις σειρές που έρχονται απ’ έξω στην ελληνική πραγματικότητα. Δόξα τω Θεώ, έχουμε καλούς συγγραφείς, αλλά δεν γίνεται συχνά ένα πραγματικά ελληνικό καινούργιο σίριαλ.
Είναι σημαντικό το να γράφει κάποιος μια ιστορία που δεν είναι βασισμένη σε κάποιο ξένο πρότυπο. Πολλά προγράμματα βασίζονται σε φορμάτ του εξωτερικού, λες και δεν έχουμε ανθρώπους ή μας λείπουν οι πηγές έμπνευσης.
Στον αντίποδα, τα ριάλιτι έχουν ξαναγίνει μόδα στην Ελλάδα. Σας ενοχλεί αυτό;
Τα ριάλιτι εκμαυλίζουν το τηλεοπτικό κοινό και κυρίως τους νέους ανθρώπους. Στόχος είναι η φθορά των συνειδήσεων.
Ακολουθήστε το in.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις