![Εργοτάξιο μέσα στο δάσος](https://www.in.gr/wp-content/uploads/2021/08/ηλιουπολη8.jpg)
Εργοτάξιο μέσα στο δάσος
Ποιος θα αναλάβει την ευθύνη αν συμβεί κάποιο ατύχημα/δυστύχημα πέριξ του ναού του Προφήτη Ηλία στην Ηλιούπολη;
Spotlight
-
Θετικός στον κορονοϊό ο Μπάιντεν - Η ανακοίνωση του Λευκού Οίκου
-
Ο «λόγος του βασιλιά» στη βουλή - Η εντυπωσιακή τελετή και οι δεσμεύσεις Στάρμερ δια στόματος Καρόλου
-
Ετοιμάζεστε να κάνετε διακοπές με τον σκύλο σας; - Προετοιμαστείτε κατάλληλα για να περάσετε φίνα!
-
Νέες τουρκικές προκλήσεις με μαχητικά F-5 να πετούν πάνω από τη νεκρή ζώνη
Μπορεί να υπάρχει ιστορία γύρω από τον ναό, αναφορικά με την νομιμότητα ή όχι των εργασιών που έχουν γίνει εκεί, όμως αυτό εμάς ως πολίτες μας αφορά ως ένα βαθμό. Διότι σε ένα άλλο επίπεδο από τις φωτογραφίες που έχουμε στη διάθεση μας προκύπτουν άλλα ζητήματα ίσως και σοβαρότερα από πολεοδομικά. Οι φωτογραφίες ελήφθησαν πριν λίγες ημέρες και εμείς ελπίζουμε να έχει αλλάξει κάτι. Kαι μια μέρα να έμεινε έτσι ο χώρος αρκεί.
![](https://www.in.gr/wp-content/uploads/2021/08/ηλιουπολη12-406x600.jpg)
Δεν απαιτούνται ιδιαίτερες ικανότητες παρατήρησης για να διαπιστώσει κανείς την επικινδυνότητα του σημείο στις παρυφές της πόλης της Ηλιούπολης. Ένα μέρος με πλήρη πρόσβαση, εξαιρουμένης των ημερών που απαγορεύεται η πρόσβαση λόγω αυξημένου κινδύνου πυρκαγιών.
Όπως φαίνεται από τις φωτογραφίες εκτός των υλικών κατασκευής τα οποία είναι παρατημένα στη τύχη τους, παρατηρούνται και καμένα είτε απλώς γερασμένα κλαδιά δέντρων που ανά πάσα στιγμή μπορεί και να αποχωριστούν από το κύριο μέρος του δέντρου και να καταλήξουν σε κάποιο κεφάλι ενός περαστικού.
Είναι από τα ρεπορτάζ τα οποία τα λόγια περιττεύουν και οι φωτογραφίες αρκούν για να δουλέψει του κάθε σκεπτόμενου ανθρώπου η λογική για να βγάλει τα συμπεράσματα του ως προς την ικανότητα των υπευθύνων -όπου ανήκει η ευθύνη- να προστατεύσουν τόσο το δάσος, όσο και τους ανθρώπους.
![](https://www.in.gr/wp-content/uploads/2021/08/ηλιουπολη11-600x450.jpg)
Ανεξάρτητα αν η κατασκευή είναι αυθαίρετη ή όχι-υπάρχουν αποφάσεις των αρμοδίων οργάνων- οι απορίες παραμένουν αναφορικά με την εικόνα εγκατάλειψης του περιβάλλοντος χώρου του ναού.
Πρωτοβουλία δεν θα λάβει κανείς ώστε να γίνει κάτι; Ο δήμος Ηλιούπολης, ο ΣΠΑΥ (Σύνδεσμος Ανάπτυξης και Προστασίας Υμηττού), το δασαρχείο και όποιος έχει την ευθύνη αδυνατεί για κάποιο λόγο να πράξει κάτι; Και αν ναι ας μας εξηγήσει γιατί.
![](https://www.in.gr/wp-content/uploads/2021/08/ηλιουπολη9-600x450.jpg)
Αν κάποιο μικρό παιδάκι πάει μια βόλτα εκεί δεν κινδυνεύει από τίποτα; Αν οποιοσδήποτε άνθρωπος πάει πλησίον του ναού, υπάρχει περίπτωση να κινδυνεύσει; Για ποιο λόγο δεν έχει περιφραχθεί ο χώρος ή τουλάχιστον να τοποθετηθεί σήμανση για την επικινδυνότητα του;
Διακρίνετε στις άλλες φωτογραφίες και σκουπίδια παρατημένα έξω από τον κάδο προφανώς από κάποιον… υγιή στο μυαλό συμπολίτη μας αλλά και σπασμένα κομμάτια στο πλάι του μονοπατιού. Αναμένουμε απαντήσεις ή καλύτερα κινήσεις ώστε ο χώρος να αποκατασταθεί και την επόμενη φορά οι φωτογραφίες που θα δημοσιεύσουμε να είναι αντάξιες μιας χώρας που σέβεται πάνω από όλα το περιβάλλον και μεριμνά για την ασφάλεια των πολιτών της.
![](https://www.in.gr/wp-content/uploads/2021/08/ηλιουπολη7-600x450.jpg)
![](https://www.in.gr/wp-content/uploads/2021/08/ηλιουπολη3-543x600.jpg)
![](https://www.in.gr/wp-content/uploads/2021/08/ηλιουπολη2-600x316.jpg)
![](https://www.in.gr/wp-content/uploads/2021/08/ηλιουπολη1-450x600.jpg)
Ακολουθήστε το in.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις