![«Επιδημία» γυναικοκτονιών στην Ελλάδα – Η πανδημία, φόβος και ο κοινός παρονομαστής των θυτών](https://www.in.gr/wp-content/uploads/2021/09/a-677.jpg)
«Επιδημία» γυναικοκτονιών στην Ελλάδα – Η πανδημία, φόβος και ο κοινός παρονομαστής των θυτών
Ανησυχητικές διαστάσεις έχουν πάρει τα φαινόμενα ενδοοικογενειακής βίας και οι γυναικοκτονίες
Spotlight
-
Εφτά χρόνια φυλακή στα δύο αδέρφια για τον θάνατο 52χρονου - Τον είχαν ξυλοκοπήσει επειδή τάιζε αδέσποτα ζώα
-
Οι «παρενέργειες» των εμβολίων καίνε την Ούρσουλα φον ντερ Λάιεν
-
Σοκ για την Σερένα Γουίλιαμς: Ο σύζυγός της αποκάλυψε ότι διαγνώστηκε με την νόσο του Lyme
-
Τελείωσε το παραμύθι για πρίγκιπα Χάρι και Μέγκαν Μαρκλ
Η άτυχη Ντόρα που δολοφονήθηκε πριν δύο μέρες στη Ρόδο από τον πρώην σύντροφό της ήταν το 11ο θύμα γυναικοκτονίας στην χώρα μας φέτος.
Για ακόμα μια τραγωδία έκανε λόγο η Κλινική Ψυχολόγος, Άννα Κανδαράκη, μιλώντας στην «Κοινωνία Ώρα MEGA», τονίζοντας τη σύνδεση της γυναικοκτονίας με την αύξηση της ενδοοικογενειακής βίας που καταγράφηκε κατά την διάρκεια της πανδημίας.
«Όταν υπήρξε περιορισμός, υπήρξε αύξηση ενδοοικογενειακής βίας και μείωση γυναικοκτονιών. Τώρα που δεν υπάρχει περιορισμός, και υπάρχει απώλεια ελέγχου του θύτη, αυξάνονται οι γυναικοκτονίες» σημείωσε η ειδικός, λέγοντας ότι είναι «εγκληματικό» να χαρακτηρίζονται «εγκλήματα πάθους» οι γυναικοκτονίες.
Σύμφωνα με την κ. Κανδαράκη, η βία από τον θύτη θα είναι κλιμακωτή. «Υπάρχουν δείγματα, θα πρέπει να υπάρχει αυστηρότητα σε οποιαδήποτε μορφή βίας» εξήγησε. «Κοινός παρονομαστής των γυναικοκτονιών, είναι ότι οι θύτες θέλουν απόλυτο έλεγχο γιατί έχουν βαθιά εσωτερική ανασφάλεια» πρόσθεσε.
«Το θηρίο του φόβου στα μάτια γυναικών και παιδιών»
Ανησυχητικές διαστάσεις έχουν πάρει τα φαινόμενα ενδοοικογενειακής βίας και οι γυναικοκτονίες υπογράμμισε η αξιωματικός της Ελληνικής Αστυνομίας και συγγραφέας, Μαρία Καραγιάννη.
«Οι γυναικοκτόνοι είναι λειτουργικοί, έχουν δουλειές, οικογένειες, φίλους. Αυτό το ‘’έπεσα από τα σύννεφα’’ είναι λάθος. Ποτέ δεν ξέρεις τι κουβαλά ο άλλος» ανέφερε, σημειώνοντας ότι πλέον οι γυναίκες φτάνουν στο αστυνομικό τμήμα και καταγγέλλουν τη βία.
«Στα χρόνια της καριέρας μου είδα το θηρίο του φόβου στα μάτια γυναικών και παιδιών πολλές φορές. Αυτός ήταν ο λόγος που με οδήγησε να γράψω το βιβλίο μου» τόνισε.
Δείτε αναλυτικά
Ακολουθήστε το in.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις