![Πιτσιλής – Το σχέδιο της ελληνικής αντιπροεδρίας στη συνάντηση με τον αναπληρωτή γ.γ. του ΠΟΤ](https://www.in.gr/wp-content/uploads/2021/10/ΑΑΔΕ-1-1.jpg)
Πιτσιλής – Το σχέδιο της ελληνικής αντιπροεδρίας στη συνάντηση με τον αναπληρωτή γ.γ. του ΠΟΤ
Η συνάντηση πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο της άσκησης της ελληνικής αντιπροεδρίας του Παγκόσμιου Οργανισμού Τελωνείων από 1.7.2021
Spotlight
-
Βεντέτα με τις απίθανες γιαγιάδες της Κρήτης άνοιξαν οι παππούδες - Μπροστάρης ο Ηλίας Μαμαλάκης
-
Λίφτινγκ στην κυβέρνηση με επιτελικό ξεκαθάρισμα στους γενικούς γραμματείς - Ένας στους δύο πάει σπίτι του
-
Θετικός στον κορονοϊό ο Μπάιντεν - Η ανακοίνωση του Λευκού Οίκου
-
Αποκάλυψη in: Aνακάλεσε την μήνυση ο υπάλληλος του αεροδρομίου εναντίον του Αυγενάκη και μιλά για υπερβολές των ΜΜΕ
Η προετοιμασία ενόψει της περιφερειακής διαβούλευσης για το στρατηγικό σχέδιο του ΠΟΤ την περίοδο 2022-2025, καθώς και το σχέδιο δράσεων της ελληνικής αντιπροεδρίας για το επόμενο εξάμηνο παρουσιάστηκε στη διάρκεια της συνάντησης που είχε ο διοικητής της Ανεξάρτητης Αρχής Δημοσίων Εσόδων (ΑΑΔΕ), Γιώργος Πιτσιλής με τον αναπληρωτή γενικό γραμματέα του Παγκόσμιου Οργανισμού Τελωνείων (ΠΟΤ), Ρικάρντο Τρεβίνιο Τσάπα.
![](https://www.in.gr/wp-content/uploads/2021/10/ααδε-600x517.jpg)
Η συνάντηση πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο της άσκησης της ελληνικής αντιπροεδρίας του ΠΟΤ από 1.7.2021, και έλαβε χώρα στην έδρα της ΑΑΔΕ παρουσία στελεχών της.
Υπενθυμίζεται ότι η Ελλάδα αποτελεί ιδρυτικό μέλος του ΠΟΤ και το 2022 συμπληρώνονται 70 χρόνια συμμετοχής στη χώρα στον πλέον εξειδικευμένο διεθνή οργανισμό για τελωνειακά θέματα, σημαντικό ορόσημο για την αναβάθμιση της παρουσίας και της συμμετοχής της χώρας στη διεθνή ατζέντα για το μετασχηματισμό των τελωνείων και την ανταπόκρισή τους στις νέες προκλήσεις, επισημαίνεται στη σχετική ανακοίνωση.
Όπως δήλωσε ο διοικητής της ΑΑΔΕ, Γιώργος Πιτσιλής, «H ΑΑΔΕ, ως οργανικό μέλος της ΕΕ, διευρύνει διαρκώς τη συμβολή της στη διαμόρφωση του στρατηγικού σχεδίου του ΠΟΤ για την περίοδο 2022-2025 και αναβαθμίζει το ρόλο και τη συμμετοχή της στον ΠΟΤ σε τομείς τελωνειακού ενδιαφέροντος, όπως η ψηφιοποίηση, η διευκόλυνση του εμπορίου και η αναβάθμιση δεξιοτήτων του τελωνειακού προσωπικού».
Ακολουθήστε το in.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις