Παρασκευή 19 Ιουλίου 2024
Νίκη με ανατροπή για την Κολωνία, 3-1 τη Γκρόιτερ Φιρτ

Οι «τράγοι» αντέδρασαν στο δεύτερο μέρος και πήραν τους τρεις βαθμούς

Η Γκρόιτερ Φιρτ προηγήθηκε νωρίς στο «Ρέιν Ένερτζι Στάντιον», αλλά η Κολωνία είχε την ψυχραιμία να ανατρέψει το σκορ και να πάρει τη νίκη με 3-1.

Οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα με τον Μέγερχεφερ στο 7’, όταν αυτός στο τετ-α-τετ με τον Χορν πλάσαρε εύστοχα.

Ίσως το παιχνίδι να είχε άλλη έκβαση, αν ο Ντούζιακ στο 32’ δεν σημάδευε δύο φορές το δοκάρι στην ίδια φάση.

Ωστόσο, στην επανάληψη στο γήπεδο υπήρχε μόνο η Κολωνία. Αρχικά ισοφάρισε με πλασέ του Άντερσον στο 50’.

Μετά από πέντε λεπτά ο Σκίρι διαμόρφωσε το 2-1 με σουτ στην κίνηση και στο 89’ ο ίδιος έκλεισε το σκορ με πλασέ.

ΚΟΛΟΝΙΑ: Χορν, Σμιτς (85′ Οζκάν), Μερέ, Τσίχος, Έκτορ, Σκίρι, Ουθ, Κάιντς (78′ Σίντλερ), Ντούντα (68′ Λιούμπιτσιτς), Άντερσον (85′ Σάουμπ), Μοντέστ (78′ Εχιζιμπούε).

ΓΚΡΟΪΤΕΡ Φ.: Φουνκ, Μεγερχέφερ, Μπάουερ, Βιεργκέβερ, Βίλεμς, Γκράισμπεκ (70′ Κρίστιανσεν), Σεγκίν, Ντούντζιακ, Τίλμαν (63′ Λέβελινγκ), Νίλσεν (76′ Αμπιαμά), Χργκότα (63′ Ίτεν).

Τάισον: «Χαρούμενος που πήρα ακόμη ένα βραβείο, ανυπομονώ για τη νέα σεζόν» (pic)

Ο Τάισον αναφέρθηκε στο βραβείο του καλύτερου πασέρ του πρωταθλήματος, αλλά και στη νέα χρονιά.