![Νίκολοζ Μπασιλασβίλι – Στέφανος Τσιτσιπάς 2-1](https://www.in.gr/wp-content/uploads/2021/10/stefanos-tsitsipas-1.jpg)
Νίκολοζ Μπασιλασβίλι – Στέφανος Τσιτσιπάς 2-1
Ο Στέφανος Τσιτσιπάς το πάλεψε απέναντι στον Νίκολοζ Μπασιλασβίλι αλλά ηττήθηκε με 2-1 σετ και δεν κατάφερε να προκριθεί στα ημιτελικά του Indian Wells
Spotlight
-
Επικρίσεις από την Κομισιόν για την κατάσταση του Κράτους Δικαίου στην Ελλάδα
-
Ξυλοκόπησε τη σύζυγό του και αποπειράθηκε να την πνίξει – Οι όροι για να μην μπει φυλακή
-
ΣΥΡΙΖΑ για αποκάλυψη in για τον αόρατο «Μεγάλο Αδελφό»: Διαμορφώθηκε το ΠΔ χωρίς καμία άλλη διαβούλευση;
-
Οργή συγγενών αγνοουμένων στην Κύπρο κατά του Φειδία Παναγιώτου - Τον κατηγορούν για χλευασμό
Ο Στέφανος Τσιτσιπάς δεν βρέθηκε σε καλή μέρα, προσπάθησε όσο μπορούσε, αλλά δεν τα κατάφερε απέναντι στον Νίκολοζ Μπασιλασβίλι, καθώς ηττήθηκε με 2-1 σετ (6-4, 2-6, 6-4) και αποκλείστηκε από τη συνέχεια του Indian Wells.
Ο Γεωργιανός (No.36 στην παγκόσμια κατάταξη) πέρασε για πρώτη φορά σε ημιτελικά Masters και θα βρει μπροστά του τον νικητή της αναμέτρησης Σάσα Ζβέρεφ-Τέιλορ Φριτζ.
Ο Έλληνας τενίστας, παρότι βρέθηκε στα σετ με 1-0, κατάφερε να ισοφαρίσει, αλλά δεν κατάφερε να κάνει την ανατροπή και λύγισε στο 3ο σετ.
Ο Μπασιλασβίλι ξεκίνησε δυνατά και έκανε το μπρέικ γρήγορα και στη συνέχεια διατήρησε το σερβίς του (2-0). Ο Στέφανος μείωσε σε 2-1 αλλά ο Γεωργιανός με το δεύτερο μπρέικ του να συνεχίζει να έχει το πάνω χέρι (4-1).
Ο Τσιτσιπάς αντέδρασε, έκανε το μπρέικ και με 2 διαδοχικούς άσους, μείωσε σε 4-3. Ο Γεωργιανός έκανε το 5-3 παρά την προσπάθεια του Στέφανου, με τον Έλληνα τενίστα να μειώνει σε 5-4, αλλά ο Μπασιλασβίλι κατέκτησε το 1ο σετ με 6-4.
Ο Τσιτσιπάς ήταν πιο συγκεντρωμένος και πιο σταθερός στα χτυπήματά του στην έναρξη του δεύτερου σετ. Πήρε το πρώτο γκέιμ, στη συνέχεια εκνευρίστηκε και ο Μπασιλασβίλι ισοφάρισε, αλλά ο Έλληνας τενίστας διατήρησε το σερβίς του και πέρασε ξανά μπροστά (1-2), ενώ μετά έκανε και το μπρέικ (1-3).
Ο Στέφανος επιβεβαίωσε την καλή του εικόνα στο 2ο σετ και έφτασε στο 1-4. Ο Μπασιλασβίλι μείωσε (2-4), αλλά ο Τσιτσιπάς έκανε το 2-5 και ισοφάρισε στα σετ (1-1) με 2-6.
Ο Γεωργιανός ήταν καλύτερος στο ξεκίνημα του 3ου σετ και προηγήθηκε με 2-0, όμως ο Στέφανος να κάνει με τη σειρά του το μπρέικ και να φτάνει στο 2-2.
Οι δύο αθλητές έδωσαν μεγάλη μάχη στο 3ο σετ, με τον Μπασιλασβίλι να παίρνει το προβάδισμα (5-3), τον Στέφανο να μειώνει σε 5-4 και να μένει ζωντανός στο ματς, αλλά ο Γεωργιανός ήταν καλύτερος και κατέκτησε και το 2ο σετ με 6-2, παίρνοντας την πρόκριση στα ημιτελικά.
Τα σετ: 6-4, 2-6, 6-4
Ακολουθήστε το in.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις