![Μητσοτάκης - Διπλάσιες οι εγγραφές στα δημόσια ΙΕΚ - Η νεολαία διαλέγει σίγουρα επαγγέλματα](https://www.in.gr/wp-content/uploads/2021/10/mitsotakisvouli.jpeg)
Μητσοτάκης – Διπλάσιες οι εγγραφές στα δημόσια ΙΕΚ – Η νεολαία διαλέγει σίγουρα επαγγέλματα
Μάλιστα αναφερόμενος στον διπλασιασμό των εγγραφών στα δημόσια ΙΕΚ των νέων καταρτιζόμενων ο κ. Μητσοτάκης κάνει λόγο για γνώσεις που οδηγούν σε σίγουρα επαγγέλματα. «Η νεολαία μας παίρνει την υπόθεση του μέλλοντος στα χέρια της. Μπράβο της!» αναφέρει χαρακτηριστικά ο πρωθυπουργός.
Spotlight
-
Κέρδισε... βραβείο για τον πιο ανόητο θάνατο - Δικηγόρος έπεσε από ουρανοξύστη για να αποδείξει ότι έχει δίκιο
-
Πρώτη φορά κατηγορούμενοι κυκλώματος εκβιαστών συνδέονται με οπαδική βία λέει η Δημογλίδου
-
«Απειλείται το ζωικό κεφάλαιο της Περιφέρειας» - Νέο κρούσμα πανώλης σε αιγοπρόβατα στη Λάρισα
-
Συναγερμός στη Γάζα: Ανιχνεύτηκε πολιομυελίτιδα στα λύματα - Σε κίνδυνο χιλιάδες άνθρωποι
Τα εύσημα αποδίδει στους νέους που επιλέγουν να εγγραφούν σε σχολές κατάρτισης (ΙΕΚ) ο πρωθυπουργός υποστηρίζοντας ότι δικαιώνονται οι επιλογές της κυβέρνησης.
Μάλιστα αναφερόμενος στον διπλασιασμό των εγγραφών στα δημόσια ΙΕΚ των νέων καταρτιζόμενων ο κ. Μητσοτάκης κάνει λόγο για γνώσεις που οδηγούν σε σίγουρα επαγγέλματα.
«Η νεολαία μας παίρνει την υπόθεση του μέλλοντος στα χέρια της. Μπράβο της!» αναφέρει χαρακτηριστικά ο πρωθυπουργός.
Αναλυτικά η ανάρτηση του Κυριάκου Μητσοτάκη στο facebook έχει ως εξής:
«Διπλάσιος, εφέτος, σε σύγκριση με το 2020, ο αριθμός των νέων 18 έως 20 ετών, που επέλεξαν να εγγραφούν στα δημόσια ΙΕΚ. Οι απόφοιτοι Λυκείου αντιλαμβάνονται, πλέον, τη σημασία της επαγγελματικής κατάρτισης και εμπιστεύονται τις σύγχρονες ειδικότητες των δημόσιων Ινστιτούτων: από σχεδιαστές ιστοσελίδων και τεχνικούς ανανεώσιμων πηγών ενέργειας μέχρι εξειδικευμένους διασώστες. Αποκτούν, έτσι, γνώσεις που οδηγούν σε σίγουρα επαγγέλματα. Και δικαιώνουν την επιλογή της Πολιτείας να ενισχύσει την επαγγελματική εκπαίδευση που απαιτεί η εποχή μας. Η νεολαία μας παίρνει την υπόθεση του μέλλοντος στα χέρια της. Μπράβο της!».
Ακολουθήστε το in.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις