![Αστέρας Τρίπολης – Παναθηναϊκός 2-1 – Η… ταρίφα των εκτός έδρας](https://www.in.gr/wp-content/uploads/2021/10/asteras1.jpg)
Αστέρας Τρίπολης – Παναθηναϊκός 2-1 – Η… ταρίφα των εκτός έδρας
Ακόμα ένα ματς εκτός έδρας, ακόμα μία ήττα για τον Παναθηναϊκό. Χωρίς νίκη μακριά από το γήπεδο τους οι πράσινοι από τον Φλεβάρη, έχασαν και στην Τρίπολη με 2-1. Προηγήθηκε με τον Καρλίτος η ομάδα του Γιοβάνοβιτς, το γύρισε σε 12 λεπτά ο Αστέρας.
Spotlight
-
Καναδός υπήκοος έκανε επίθεση με μαχαίρι στο Ισραήλ - Τον σκότωσαν οι δυνάμεις ασφαλείας
-
Οργή συγγενών αγνοουμένων στην Κύπρο κατά του Φειδία Παναγιώτου - Τον κατηγορούν για χλευασμό
-
Πήρε προθεσμία το ζευγάρι για τον θάνατο του 64χρονου στον Άγιο Πέτρο Κυνουρίας
-
Σκότωσε αδέσποτη γάτα επειδή μπήκε στην αυλή του - Συνελήφθη και θα πληρώσει και πρόστιμο 30.000 ευρώ
Μοιάζει με… φαινόμενο. Και σίγουρα με ένα πρόβλημα που δεν έχει βρεθεί λύση ακόμα. Από τον περασμένο Φεβρουάριο και εκείνο το 3-2 επί του Ατρόμητου στο Περιστέρι κρατάει η ίδια ιστορία. Εκείνη η εκτός έδρας νίκη ήταν η τελευταία που σημείωσε ο Παναθηναϊκός. Από τότε; Σε όποια έδρα κι αν πηγαίνει δεν έχει καταφέρει να φύγει χαμογελαστός.
Τη δε φετινή σεζόν; Έχει φύγει τέσσερις φορές από τη Λεωφόρο. Με απολογισμό 0-1-3. Έχει φύγει τρεις φορές από την Αθήνα. Με απολογισμό τρεις ήττες. Σε Γιάννενα, Βικελίδης και σήμερα στην Τρίπολη. Ανεξήγητο; Όχι. Ο Παναθηναϊκός μεταμορφώνεται από τα εντός στα εκτός έδρας. Μπαίνει με το μαχαίρι στα δόντια στο «σπίτι» του. Και αλλάζει 100% όταν παίζει μακριά από αυτό.
Κι όμως αυτή τη φορά ο Παναθηναϊκός κατάφερε να αλλάξει τα δεδομένα σε σχέση με τα προηγούμενα παιχνίδια του. Βρήκε το πρώτο του γκολ. Και όχι μόνο το βρήκε, αλλά το έκανε πρώτος και σε ένα σημείο κρίσιμο. Ακριβώς με τη συμπλήρωση του πρώτου ημιώρου, όταν ο Ρούμπεν Πέρεθ με υπέροχη κάθετη πάσα βρήκε τον – σέντερ φορ ξανά – Παλάσιος στο ανοιχτό γήπεδο, ο Αργεντινός «σέρβιρε» στον Καρλίτος και ο Ισπανός σε κενή εστία σημείωσε το 8ο γκολ του στο πρωτάθλημα.
Ένα γκολ στο οποίο οι πράσινοι θα μπορούσαν να «χτίσουν», να επενδύσουν, να το πάρουν μαζί του στα αποδυτήρια. Κι όμως, μέχρι να πάνε σε αυτά ήταν ήδη πίσω στο σκορ. Με τον Αστέρα να βγάζει αντίδραση και να σημειώνει δύο γκολ, φέρνοντας τούμπα όλο το παιχνίδι. Και αποδεικνύοντας πως έχει βρει το… κουμπί του Παναθηναϊκού: για έκτο σερί παιχνίδι ο Αστέρας μένει αήττητος απέναντι στους πράσινους. Με δύο νίκες και τέσσερις ισοπαλίες. Και με τελευταία ήττα τον Δεκέμβριο του 2019.
Πως ήρθε η ανατροπή; Μόλις τρία λεπτά μετά το γκολ του Καρλίτος ο Πούγγουρας πήγε να διώξει την μπάλα, ο Μπαράλες που ερχόταν τη βρήκε πρώτος και ο Φωτιάς είδε επαφή και πέναλτι. Αμφισβητούμενο, αφού από τα ριπλέι δεν φάνηκε ξεκάθαρα αν ο Πούγγουρας έχει βρει τον Αργεντινό επιθετικό. Από το VAR έδειξαν σιγουριά και δεν κάλεσαν τον Φωτιά να δει την παράβαση, ο Μπαράλες εκτέλεσε εύστοχα και το ματς ήρθε και πάλι στα ίσια.
Ο Αστέρας κέρδισε ψυχολογία και αυτοπεποίθηση, ανέβασε τον ρυθμό του, θέλησε να αιφνιδιάσει τον Παναθηναϊκό που έμοιαζε σοκαρισμένος από τη γρήγορη ισοφάριση. Και το κατάφερε ένα λεπτό πριν τελειώσει το ημίχρονο. Ο Σίτο πέρασε δύο παίκτες από αριστερά, σέντραρε παράλληλα, η άμυνα των φιλοξενούμενων αδράνησε και είδε τον Σόνι μόνο του στο δεύτερο δοκάρι να φέρνει τον Αστέρα μπροστά με 2-1.
Ο Γιοβάνοβιτς άλλαξε πράγματα με την έναρξη του β’ μέρους. Έβαλε τον Ιωαννίδη μαζί με τον Καρλίτος στην κορυφή, πέρασε τον Κώτσιρα δεξιό μπακ και τον Σάντσες στα αριστερά, πήρε από την κορυφή της επίθεσης τον Παλάσιος και τον έβαλε αριστερά. Σε ένα 4-4-2, θέλοντας να φέρει περισσότερο κόσμο στην περιοχή του Τσιφτσή, να ανεβάσει τις γραμμές του και να γίνει πιο πιεστική η ομάδα του. Το κατάφερε, αφού ο Παναθηναϊκός σε όλο το δεύτερο ημίχρονο είχε την μπάλα στην κατοχή του.
Δεν ήταν όμως όσο δημιουργικός χρειαζόταν για να βρει το γκολ της ισοφάρισης. Είχε μεν οχτώ τελικές, πλην όμως καμία απ’ αυτές δεν ήταν κλασική ευκαιρία. Είχε την μπάλα, προσπαθούσε να μπει με προϋποθέσεις στην περιοχή, αλλά η μαζική άμυνα του Αστέρα δεν του επέτρεψε να φτάσει ουσιαστικά κοντά στην ισοφάριση σε κανένα σημείο του αγώνα.
Το 2-1 δεν άλλαξε, ο Αστέρας σημείωσε δεύτερη σερί νίκη στο πρωτάθλημα μετά από εκείνη στη Ριζούπολη και ο Παναθηναϊκός είδε το αρνητικό εκτός έδρας σερί του να συνεχίζεται.
Αστέρας Τρίπολης (Μίλαν Ράσταβας): Τσιφτσής, Καρμόνα, Αλβάρεζ, Καστάνο, Σανταφέ (80’ Σανταφέ), Βαλιέντε, Σόνι (73’ Τιλίκα), Μουνάφο, Μπαράλες, Σίτο (87’ Ατιένθα), Κρέσπι (73’ Ριέρα).
Παναθηναϊκός (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Σάντσες (75’ Χατζηθεοδωρίδης), Σάρλια, Πούγγουρας, Χουάνκαρ (46’ Κώτσιρας), Αλεξανδρόπουλος, Ρούμπεν Πέρεθ, Χατζηγιοβάνης (86’ Μπουζούκης), Καρλίτος, Βιτάλ (46’ Ιωαννίδης), Παλάσιος.
- Τζο Μπάιντεν: Τα πρωτοσέλιδα του διεθνούς Τύπου για την απόσυρσή του από την προεκλογική κούρσα
- Ολυμπιακοί Αγώνες: «Το ποδόσφαιρο δεν είναι Ολυμπιακό άθλημα, η FIFA δεν ήθελε ποτέ τους καλύτερους»
- Simpsons: Είχαν προβλέψει την Κάμαλα Χάρις στην προεδρία των ΗΠΑ από το… 2000 – Το meme που έγινε viral
Ακολουθήστε το in.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις