Η Ελένη Τσαλιγοπούλου την ιστορική «Καρδιοκλέφτρα»
Πολύ σύντομα θα ακολουθήσουν κι άλλες διασκευές από την ομάδα των ρεμπέτικων
Spotlight
-
Πορτοκαλί συναγερμός για φωτιές σε μεγάλο μέρος της χώρας – Ο χάρτης της Πολιτικής Προστασίας
-
Τα ανάπηρα ζώα μπορούν να ζήσουν μια ζωή με αξιοπρέπεια – Τα ειδικά σχεδιασμένα αμαξίδια
-
Τα Γλυπτά του Παρθενώνα, ο Στάρμερ και η Ελλάδα
-
Στο νοσοκομείο 17χρονος έπειτα από επίθεση εναντίον του με αιχμηρό αντικείμενο
Η Ελένη Τσαλιγοπούλου μέσα από το νέο της κανάλι στην πλατφόρμα του YouTube εγκαινιάζει την ενότητα διασκευών με γενικό τίτλο «Αγαπημένο μου ημερολόγιο» με την αγαπημένη της «Καρδιοκλέφτρα». Το τραγούδι «Καρδιοκλέφτρα» ανήκει στην ομάδα των ρεμπέτικων, διασκευασμένο από τον Σπύρο Χατζηκωνσταντίνου με ηλεκτρική κιθάρα αλλά και τη συμμετοχή του Άγη Παπαπαναγιώτου στο κοντραμπάσο.
Η Ελένη Τσαλιγοπούλου από την αρχή της πορείας της αγαπούσε να τραγουδά τα σμυρναίικα τραγούδια και τα ρεμπέτικα της Σμύρνης. Παραμένει ακόμα και σήμερα για την ίδια ένας μουσικός κόσμος γεμάτος εκπλήξεις, που μέχρι και σήμερα κάνει σε όλους μας ακριβά δώρα. Ένα τέτοιο «ακριβό δώρο» είναι και η «Καρδιοκλέφτρα» του 1928 σε μουσική και στίχους του Γιάννη Δραγάτση (Ογδοντάκη) με την υπέροχη πρώτη ερμηνεία του Αντώνη Νταλγκά, τραγουδισμένη αυτή τη φορά από την μοναδική φωνή της Ελένης Τσαλιγοπούλου. Τη μίξη του τραγουδιού αλλά και το βίντεο που το συνοδεύει έχει επιμεληθεί ο Μάριος Λαζ Ιωαννίδης.
Πολύ σύντομα θα ακολουθήσουν κι άλλες διασκευές από την ομάδα των ρεμπέτικων με ηλεκτρική κιθάρα και κοντραμπάσο, που θα έχουμε τη δυνατότητα να τις ακούσουμε όλες από το κανάλι της Ελένης Τσαλιγοπούλου στην πλατφόρμα του YouTube.
Ακολουθήστε το in.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις