Απέναντι στον Ολυμπιακό έφτασε πολύ κοντά, αλλά λύγισε στην παράταση. Μία εβδομάδα μετά όμως τα πράγματα εξελίχθηκαν διαφορετικά για τον Ηρακλή, ο οποίος πέρασε με το διπλό από την έδρα της Λάρισας για την 5η αγωνιστική της Basket League (55-70) και πανηγύρισε την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα, έχοντας πλέον ρεκόρ 1-3, με τους Θεσσαλούς να βρίσκονται στο 1-4.

Η αναμέτρηση χαρακτηρίστηκε από την μεγάλη αστοχία των δύο ομάδων στα σουτ εντός παιδιάς, με τη Λάρισα να ολοκληρώνει τον αγώνα έχοντας 18/62 και τον Ηρακλή 22/59. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Τόνι Ντάγκλας με 22 πόντους με 5/12 σουτ, με τον Γιάννη Αγραβάνη να ακολουθεί με 13 και 4/10 εντός παιδιάς. Για την ομάδα του Παπανικολόπουλου, ο Θοδωρής Ζάρας ήταν ο μοναδικός διψήφιος, τελειώνοντας τον αγώνα με 11 πόντους, αλλά 3/11 σουτ. Επίσης ένα στοιχείο που έκανε τη διαφορά υπέρ του Γηραιού ήταν η αναλογία των ασίστ με τα λάθη, με τους παίκτες του Κουφού να έχουν 17-12 και τους Θεσσαλούς 12-19.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν ισορροπημένο, με τους δύο «μονομάχους» να μοιράζονται από μία περίοδο. Η Λάρισα μπήκε καλύτερα και προηγήθηκε στο 10΄ με 19-7, αλλά το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν υπόθεση του Ηρακλή, ο οποίος με επί μέρους σκορ 23-9 πήγε προηγούμενος στα αποδυτήρια με 30-28.

Η τρίτη περίοδος δεν έβαλε καμία ομάδα στη θέση του φαβορί (42-42) και έτσι όλα κρίθηκαν στο τελευταίο δεκάλεπτο. Εκεί, ο Ηρακλής πραγματοποίησε ένα ξέσπασμα και προηγήθηκε με 56-44, πέντε λεπτά πριν το τέλος. Οι γηπεδούχοι στον χρόνο που απέμενε δεν μπόρεσαν να απειλήσουν τον Γηραιό, ο οποίος έφτασε έτσι στην επικράτηση με 70-55.

Τα δεκάλεπτα: 19-7, 28-30, 42-42, 55-70