Διπλό που την βάζει δυνατά στο κόλπο της δεύτερης θέσης πήρε η Φενέρμπαχτσε στην Αμβέρσα.

Η ομάδα του Βίτορ Περέιρα επικράτησε άνετα με 3-0 της Αντβέρπ στην καλύτερη ίσως φετινή της εμφάνιση κι έφτασε στον πόντο από τον Ολυμπιακό, τον οποίο θα αντιμετωπίσει σε ματς – τελικό την επόμενη αγωνιστική στο «Γ. Καραϊσκάκης».

Το παιχνίδι κρίθηκε ουσιαστικά στο πρώτο ημίχρονο όπου οι Τούρκοι πέτυχαν και τα τρία γκολ τους. Μόλις στο 8′ ο Γιαντάς με εκπληκτικό σουτ έκανε το 0-1 και 10 λεπτά ήρθε και το 0-2 με πλασέ του Μέγερ.

Πριν συμπληρωθεί μισή ώρα αγώνα και συγκεκριμένα στο 29′ ο Μπερίσα έκανε και το 0-3 που ήταν το τελικό αποτέλεσμα αφού η Αντβερπ πίεσε στο δεύτερο ημίχρονο αλλά δεν κατάφερε να πετύχει ούτε το γκολ της τιμής.

Αντβέρπ: Μπουτέζ, Μπατάιγ (77’Μπαλικβισά), Αλμέιδα, Ντε Λάετ, Βάινς, Γιουσούφ (46’Ντεσολέιλ), Βερστρέτε, Φίσερ (61’Σαμάτα), Γκέρκενς (70’Ντουομό), Μπένσον (62’Μιγιόσι), Φράι.

Φενέρμπαχτσε: Οζέρ, Νόβακ, Κιμ, Τισεράν (73’Σάλαϊ), Καντίογλου (73’Σανγκαρέ), Γιαντάς (64’Ζάιτς), Σόσα (80’Πέλκας), Οσαγί-Σαμουέλ, Μέγερ, Μπερίσα, Καχβετσί (64’Ρόσι).