Μετά από δύο σερί ήττες οι Μπακς επέστρεψαν στα θετικά αποτελέσματα, έχοντας για μεγάλο πρωταγωνιστή τον Γιάννη Αντετοκούνμπο. Ο «Greek Freak» βρέθηκε σε εξαιρετικό βράδυ απέναντι στους Λέικερς και οδήγησε τα «Ελάφια» σε σπουδαία νίκη με 109-102. Στο 7-8 το ρεκόρ των πρωταθλητών πλέον, στο 8-8 αυτό των ηττημένων.

Ο Έλληνας σούπερ σταρ τελείωσε το παιχνίδι με 47 πόντους έχοντας 9 ριμπάουντ και 3 ασίστ ενώ ήταν πολύ εύστοχος από το τρίποντο με 3/4 σουτ. Ο Πόρτις ακολούθησε τον Γιάννη με 17 πόντους ενώ από 16 είχαν οι Μίντλετον και Κόνατον. Για τους Λέικερς που αγωνίστηκαν χωρίς τον Λεμπρόν, ο Τάκερ είχε 25 πόντους με 12 ριμπάουντ, ο Γουέστμπρουκ είχε 19 πόντους και ο Ντέιβις 18.

Οι Λέικερς ήταν αυτοί που ξεκίνησαν πιο δυνατά στο ματς και προηγήθηκαν στα μέσα της πρώτης περιόδου με +10 (10-20) αλλά ο Γιάννης το πήρε πάνω του και έφερε την ομάδα του σε απόσταση ενός καλαθιού (30-32) στο φινάλε της. Οι Μπακς κυριάρχησαν πλήρως στη συνέχεια και πήγαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με το σκορ στο 64-53.

Με το ξεκίνημα του δεύτερου μέρους, οι Λέικερς άρχισαν να μειώνουν τη διαφορά και κατάφεραν μάλιστα να προηγηθούν (78-79) περίπου τρία λεπτά πριν το τέλος της τρίτης περιόδου, με τους Μπακς να παίρνουν όμως και πάλι ένα μικρό προβάδισμα (85-83). Στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού, τα «Ελάφια» διατήρησαν τον έλεγχο του ματς, προηγήθηκαν με 92-87 περίπου πέντε λεπτά πριν το τέλος του ματς κι έφτασαν τελικά στη νίκη με 109-102,

Τα δωδεκάλεπτα: 30-32, 64-53, 85-83, 109-102