![Η Κατερίνα Σακελλαροπούλου στο Παιδικό Χωριό SOS στη Βάρη - «Ένας τόπος φωτεινός, γεμάτος ελπίδα»](https://www.in.gr/wp-content/uploads/2021/11/sakelaropouloyu3.jpg)
Η Κατερίνα Σακελλαροπούλου στο Παιδικό Χωριό SOS στη Βάρη – «Ένας τόπος φωτεινός, γεμάτος ελπίδα»
Εδώ τα παιδιά αντλούν καθημερινά αποθέματα αγάπης.
Spotlight
-
Αστροναύτης επέστρεψε από το Διάστημα, συγκλονισμένος με αυτό που «δεν έπρεπε να αντικρίσει»
-
Συρεγγέλα: Μία ειλικρινής συγγνώμη σημαίνει και διαγραφή του Πολάκη – Τι είπε στον Κασσελάκη
-
Πανικός στην Καστοριά - Αρκούδα έκοβε βόλτες στο κέντρο του Άργους Ορεστικού
-
Αναδρομικά έως 4.000 ευρώ – Μέχρι τέλος Ιουλίου η απόφαση για 370.000 συνταξιούχους
Με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα για τα Δικαιώματα του Παιδιού, η Πρόεδρος της Δημοκρατίας Κατερίνα Σακελλαροπούλου επισκέφθηκε σήμερα το Παιδικό Χωριό SOS στη Βάρη, όπου την υποδέχθηκαν η υφυπουργός Εργασίας και Κοινωνικών Υποθέσεων αρμόδια για θέματα Πρόνοιας και Κοινωνικής Αλληλεγγύης Δόμνα Μιχαηλίδου, ο Δήμαρχος Βάρης-Βούλας- Βουλιαγμένης Γρηγόρης Κωνσταντέλλος, ο πρόεδρος του Διοικητικού Συμβουλίου των Παιδικών Χωριών SOS Κωνσταντίνος Συρίγος, o γενικός διευθυντής Γιώργος Πρωτόπαπας και o διευθυντής του Παιδικού Χωριού SOS Βάρης Μενέλαος Τσαούσης.
Η Πρόεδρος της Δημοκρατίας ξεναγήθηκε στο χώρο και ενημερώθηκε από τους υπεύθυνους για την λειτουργία της δομής, ενώ συνομίλησε με τις Μητέρες SOS που φροντίζουν τα παιδιά. Η κυρία Σακελλαροπούλου επισκέφθηκε τα σπιτάκια και συνάντησε τα παιδιά που φιλοξενούνται εκεί αλλά και παιδιά από τη Στέγη Νέων, ηλικίας 10 έως και 21 χρόνων, τα οποία αφού την ευχαρίστησαν για τα δώρα που τους πρόσφερε, της έδωσαν με τη σειρά τους, μια ζωγραφιά φτιαγμένη από ένα παιδί του Παιδικού Χωριού SOS Πλαγιαρίου Θεσσαλονίκης, με θέμα τα 200 χρόνια από την Ελληνική Επανάσταση.
Εδώ τα παιδιά αντλούν καθημερινά αποθέματα αγάπης
Μετά την επίσκεψή της, η κυρία Σακελλαροπούλου δήλωσε ότι «Τα κορίτσια και τα αγόρια με τα οποία συναντήθηκα σήμερα, Παγκόσμια Ημέρα για τα Δικαιώματα του Παιδιού, στο παιδικό χωριό SOS της Βάρης, και που έχουν στερηθεί τη γονική παρουσία, βρήκαν στα πρόσωπα των φροντιστών τους σεβασμό, ασφάλεια, ενεργό ενδιαφέρον για την εξέλιξή τους».
Τόνισε, επίσης, ότι «Βρήκαν μια οικογένεια. Αντλούν καθημερινά αποθέματα αγάπης, δημιουργούν δεσμούς, ενισχύουν την ατομικότητά τους μέσα στην οργανωμένη ομαδικότητα».
Τέλος, υπογράμμισε ότι «Στα σχεδόν πενήντα χρόνια της λειτουργίας τους, τα παιδικά χωριά SOS μετατρέπουν την παιδική ηλικία σε έναν τόπο φωτεινό, γεμάτο ελπίδα».
Ακολουθήστε το in.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις