Η Παρί Σεν Ζερμέν τα βρήκε… σκούρα απέναντι στη Λανς, έχανε μέχρι τις καθυστερήσεις αλλά ο Βαϊνάλντουμ σκόραρε στο 90+2′ και χάρισε τον βαθμό της ισοπαλίας  (1-1) στην ομάδα του στο παιχνίδι της 17ης αγωνιστικής της Ligue 1.

Έτσι, οι Παριζιάνοι έφτασαν τους 42 βαθμούς και έμειναν αήττητοι για 9ο διαδοχικό ματς στη Γαλλία, ενώ η Λανς βρίσκεται στην 5η θέση με 27 βαθμούς.

Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στο πρώτο μέρος, αλλά η Παρί είχε τις καλύτερες ευκαιρίες για να ανοίξει το σκορ. Ο Ικάρντι δύο φορές δεν κατάφερε να σκοράρει (37′, 45+1′), ενώ ούτε ο Ντι Μαρία δεν μπόρεσε να νικήσει τον Λέκα στις καθυστερήσεις.

Η Λανς μπήκε καλύτερα στο δεύτερο μέρος, δημιούργησε ευκαιρίες και κατάφερε να πάρει το προβάδισμα, όταν ο Μέσι έχασε την μπάλα και ο Φοφανά στο 62′ έκανε το 1-0.

Η Παρί αύξησε την πίεσή της και βρήκε την ισοφάριση στις καθυστερήσεις, με τον Βαϊνάλντουμ να διαμορφώνει το τελικό 1-1.