Παρασκευή 11 Οκτωβρίου 2024
Η Ούνικς διέλυσε την ΤΣΣΚΑ στη Μόσχα (88-67)

Η Ούνικς Καζάν ήταν το μεγάλο αφεντικό στον «ρωσικό εμφύλιο», καθώς συνέτριψε εκτός έδρας την ΤΣΣΚΑ Μόσχας με 88-67 για την 15η αγωνιστική της Euroleague.

Στην καλύτερη φετινή της εμφάνιση η Ούνικς Καζάν ήταν εντυπωσιακή, ισοπεδώνοντας μέσα στην Μόσχα την ΤΣΣΚΑ με 88-67 για την 15η αγωνιστική της Euroleague.

Η ομάδα του Βλάντιμιρ Περάσοβιτς έκανε πάρτι σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και με κορυφαίο τον Μάριο Χεζόνια, ο οποίος σταμάτησε στους 18 πόντους, ανέβηκε στο 9-6. Αντίθετα, η «ρωσική αρκούδα», από την οποία ξεχώρισε μόνο ο Τορνικέ Σενγκέλια με 20 πόντους, υποχώρησε στο 9-6.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ και την ΤΣΣΚΑ να παίρνει ένα μικρό προβάδισμα (14-8) στα μέσα της περιόδου. Η συνέχεια όμως άνηκε ολοκληρωτικά στην Ούνικς, η οποία με επιμέρους σερί 7-19 και με πρώτο σκόρερ εκείνη την ώρα τον Βοροντσέβιτς, έκλεισε το δεκάλεπτο προηγούμενη 27-21.

Στη β’ περίοδο, η ομάδα του Περάσοβιτς με όπλο την ευστοχία της στα τρίποντα αύξησε τη διαφορά, πηγαίνοντάς την σε διψήφια επίπεδα(21-33 στο 14’). Αντίθετα, η «ρωσική αρκούδα», χάρη στην εξαιρετική άμυνα των φιλοξενούμενων, δυσκολευόταν να βρει σκορ, με αποτέλεσμα να πάει στα αποδυτήρια όντας πίσω με 18 (28-46) και τον Ιτούδη εμφανώς απογοητευμένο.

Στην επανάληψη, η κατάσταση δεν διαφοροποιήθηκε με την διαφορά αντί να μειώνεται να μεγαλώνει για τους «πράσινους», οι οποίοι εκτόξευσαν το προβάδισμά τους στο +27 (40-67). Τότε, η ΤΣΣΚΑ αντέδρασε και με ένα σερί 11-3 έριξε την διαφορά στους 19, για να ολοκληρωθεί εντέλει το τρίτο δεκάλεπτο με την Ούνικς στο +21 (51-72).

Στην τελευταία περίοδο, δεν άλλαξε απολύτως τίποτα με την ομάδα από το Καζάν, η οποία ολοκλήρωσε το ματς με 15/25 τρίποντα, να φτάνει σε μία εμφατική νίκη.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-27, 28-46, 51-72, 67-88.

ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ (Ιτούδης): Λούντμπεργκ 12 (3/6 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μπόλομποϊ 1, Ούχοφ, Χάκετ (0/4 σουτ), Αντόνοφ, Φόγκτμαν 5 (1), Κλάιμπερν 7 (2/5 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 5 λάθη), Σενγκέλια 20 (8/10 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 1/2 βολές, 6 ριμπάουντ), Μιλουτίνοβ 6 (3/5 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 0/1 βολή, 6 ριμπάουντ), Γκριγκόνις 3 (1), Κουρμπάνοφ (0/4 σουτ, 0/2 βολές), Σβεντ 13 (2/3 δίποντα, 3/8 τρίποντα).

ΟΥΝΙΚΣ ΚΑΖΑΝ (Περάσοβιτς): Σπίσου 3 (1), Μπράουν Τζ. 10 (5/10 δίποντα, 0/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Κάνααν 16 (2/4 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 3 λάθη), Μπράουν Λ. 10 (2/5 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 8 ασίστ, 4 λάθη), Μπράντλεϊ, Χεζόνια 18 (6/8 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 10 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Κλιμένκο, Ουζίνσκι 3 (1), Τζέκιρι 6 (3/6 δίποντα, 8 ριμπάουντ), Μέιγιο 14 (1/3 δίποντα, 4/5 τρίποντα), Βοροντσέβιτς 8 (1).

Ο Κασσελάκης δηλώνει πρόεδρος, η πλειοψηφία τον πάει για διαγραφή και ο Πολάκης τον θέλει αντίπαλο

Σε πόλεμο φθοράς μέχρι τελικής πτώσης έχουν ριχτεί τα δυο στρατόπεδα με τον Κασσελάκη να τραβά το σχοινί στα άκρα και την πλειοψηφία να οδεύει αποφασισμένη για τη διαγραφή του στην Κεντρική Επιτροπή.