Ο Σπανούλης φοράει το κοστούμι του προπονητή
Ο Βασίλης Σπανούλης επιστρέφει στο μπάσκετ ως προπονητής αυτή τη φορά, αναλαμβάνοντας θέση για το τουρνουά, νεαρών αστέρων της Euroleague, «Next Generation».
Spotlight
-
Καναδός υπήκοος έκανε επίθεση με μαχαίρι στο Ισραήλ - Τον σκότωσαν οι δυνάμεις ασφαλείας
-
Πήρε προθεσμία το ζευγάρι για τον θάνατο του 64χρονου στον Άγιο Πέτρο Κυνουρίας
-
Σκότωσε αδέσποτη γάτα επειδή μπήκε στην αυλή του - Συνελήφθη και θα πληρώσει και πρόστιμο 30.000 ευρώ
-
Αυτός είναι ο λόγος που δεν πρέπει να πίνετε νερό από τη βρύση του μπάνιου
Όταν κάποιος έχει περάσει όλη του τη ζωή στα γήπεδα, η απόσυρση είναι ένα δύσκολο και πρωτόγνωρο συναίσθημα. Ο Βασίλης Σπανούλης δεν άντεξε για πολύ καιρό μακριά από το αγαπημένο του μπάσκετ κι επιστρέφει στο άθλημα, με άλλη ιδιότητα αυτή τη φορά.
Αντί για φόρμες και σορτσάκια ήρθε η ώρα των κουστουμιών, αφού ο πρώην άσος του Ολυμπιακού αποδέχθηκε την πρόταση της Euroleague και θα είναι προπονητής στο τουρνουά ανερχόμενων παικτών «Next Generation», που τελείται υπό την αιγίδα της.
«Το μπάσκετ μου έδωσε τόσα πολλά, και αφού μου δίνεται η ευκαιρία να δώσω κάτι πίσω, δεν μπόρεσα να αντισταθώ στο κάλεσμα της adidas για να προπονήσω μερικούς από τους νεαρούς παίκτες, που τώρα ξεκινούν με τα ίδια όνειρα που είχα όταν ήμουν στην ηλικία τους.
Αυτό το τουρνουά μεγαλώνει συνεχώς για σχεδόν δύο δεκαετίες και θα είναι πραγματική τιμή για μένα να συνεργαστώ με μερικά από τα μελλοντικά αστέρια του αθλήματός μας. Ανυπομονώ να ξεκινήσω» είπε ο εμβλημστικός πρώην παίκτης των Πειραιωτών.
Ο Σπανούλης θα δώσει το «παρών» προπονώντας τέσσερις διαφορετικές ομάδες, από Μόναχο, Πάτρα, Βελιγράδι και Βαρέζε.
Αναλυτικά οι ημερομηνίες:
Μόναχο: 21-23 Ιανουαρίου 2022
Βελιγράδι: 25-27 Φεβρουαρίου 2022
Πάτρα: 25-27 Μαρτίου 2022
Βαρέζε: 1-3 Απριλίου 2022
Από το συγκεκριμένο τουρνουά έχουν αναδειχθεί παίκτες όπως ο Μίροτιτς, ο Μίσιτς, Ο Σβεντ ο Μιλουτίνοφ, ο Χεζόνια, ο Νέντοβιτς.
Ακολουθήστε το in.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις