Σάββατο 28 Σεπτεμβρίου 2024
Εύκολα ο ΠΑΟΚ (3-0 σετ)

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε εύκολα με 3-0 σετ του Μίλωνα στη Νέα Σμύρνη και έκανε το πρώτο βήμα για την πρόκριση στον τελικό του Λιγκ Καπ «Νίκος Σαμαράς».

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε άνετα με 3-0 σετ του Μίλωνα στη Νέα Σμύρνη στον πρώτο ημιτελικό του Λιγκ Καπ «Νίκος Σαμαράς», κάνοντας αποφασιστικό βήμα για την πρόκριση στον τελικό.

Η ομάδα της Νέας Σμύρνης πάλεψε σε όλα τα σετ, αλλά οι Θεσσαλονικείς να φτάνουν εύκολα στη νίκη ενόψει του επαναληπτικού στο PAOK Sports Arena στις 5 Ιανουαρίου. Υπενθυμίζεται πως ο άλλος ημιτελικός ανάμεσα στον Παναθηναϊκό και τον Φοίνικα Σύρου αναβλήθηκε λόγω κρουσμάτων κοροναϊού στους Συριανούς.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης ξεκίνησε δυνατά στο ματς, αλλά ο Μίλωνας έμενε κοντά στο σκορ (5-7, 7-8) και πέρασε μπροστά με 13-11. Ωστόσο, ο ΠΑΟΚ αντέδρασε, έφτασε στο +4 (16-20) και πήρε το πρώτο σετ με 21-25.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν αποφασιστικά στο 2ο σετ και είχαν το προβάδισμα (13-11, 16-15, 17-16), με τους Θεσσαλονικείς να περνούν μπροστά με 18-20. Ο Μίλωνας το πάλεψε ως το τέλος, το ματς έφτασε μέχρι το 24-24, αλλά ο ΠΑΟΚ κατέκτησε και το 2ο σετ με 24-26.

Ο ΠΑΟΚ ήταν κυρίαρχος στο 3ο σετ. Προηγήθηκε με 9-13, ενώ στη συνέχεια η διαφορά εκτοξεύθηκε στο +8 (14-22), με την ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη να κάνει εύκολα το 0-3 (15-25).

Τα σετ: 21-25, 24-26, 15-25