Σάββατο 05 Οκτωβρίου 2024
Ο κατήφορος της Βόλφσμπουργκ συνεχίζεται (1-0)

Η Μπόχουμ επικράτησε 1-0 της Βόλφσμπουργκ για την 18η αγωνιστική της Bundesliga και την υποχρέωσε στην ένατη σερί ήττα της.

Συνεχίζει να απογοητεύει η Βόλφσμπουργκ, η οποία ηττήθηκε 1-0 από την Μπόχουμ εκτός έδρας και σημείωσε την ένατη διαδοχική της ήττα στη Bundesliga, όντας μόλις δύο πόντους πάνω από την επικίνδυνη ζώνη του υποβιβασμού.

Αντίθετα, η Μπόχουμ πήρε σημαντική βαθμολογική ανάσα, καθώς ανέβηκε στην 11η θέση με 23 βαθμ0ύς.

Το πρώτο ημίχρονο ανήκε στην Βόλφσμπουργκ, η οποία είχε και τις καλύτερες ευκαιρίες για να ανοίξει το σκορ, αρχικά με τον Γκέρχαρντ στο 9′ και με το σουτ του Μπακού στο 26′, το οποίο πέρασε λίγο έξω.

Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να ψάχνουν το γκολ, φτάνοντας κοντά με τους Μπακού (54′) και Φίλιπ (60′), αλλά η Μπόχουμ ήταν αυτή που ευτύχησε στην πρώτη της ευκαιρία να σκοράρει.

Συγκεκριμένα ήταν στο 65′, όταν ο Χόλτμαν έβγαλε τη σέντρα από τα δεξιά και ο Πάντοβιτς με όμορφη κεφαλιά έβαλε σε θέση οδηγού τους γηπεδούχους, χαρίζοντάς τους τη νίκη.

ΜΠΟΧΟΥΜ: Ρίμαν, Γκαμπόα, Λέιτς, Μπέλα, Κότσαπ, Σοάρες, Πάντοβιτς (82′ Λόουεν), Λοσίγια, Ρεχμπετσάι, Ασάνο (79′ Αντβί-Αντζέι), Πόλτερ, Χόλτμαν

ΒΟΛΦΣΜΠΟΥΡΓΚ: Κάστελς, Λακρουά, Μπορνό, Μπρούκς, Μπακού, Άρνολντ, Γκέρχαρντ, Ρουσιγιόν (78′ Μπιάλεκ), Βάλντσμιντ (61′ Ενμετσά), Βέγκχορστ, Φίλιπ (61′ Στέφεν)