Μετά το διπλό στο Ιβανώφειο επί του Ηρακλή, ο Προμηθέας Πάτρας επιβλήθηκε με 82-77 εντός έδρας του Περιστερίου στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής της Basket League και έκανε αποφασιστικό βήμα τετράδας, φτάνοντας στο 9-4. Από την άλλη, η ομάδα του Περιστερίου έπεσε στο 6-7.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πιο δυναμικά, πήραν από τα πρώτα λεπτά τον έλεγχο, φτάνοντας τη διαφορά στους 10 πόντους (16-6), αλλά το Περιστέρι αντέδρασε στο τέλος του 1ου δεκαλέπτου, ρίχνοντας τη διαφορά στους 3 πόντους (18-15).

Η αντεπίθεση των φιλοξενούμενων συνεχίστηκε στο 2ο δεκάλεπτο, ροκανίζοντας τη διαφορά και έφεραν το ματς στα ίσα (20-20), ενώ στη συνέχεια πήραν και το πάνω χέρι, φτάνοντας μέχρι και στο +5 (29-34). Ωστόσο, ο Προμηθέας ανέβασε ρυθμούς και μείωσε στον πόντο (37-38) στο κλείσιμο του ημιχρόνου.

Οι παίκτες του Ζούρου μπήκαν αποφασιστικά στο 3ο δεκάλεπτο και πήραν διαφορά 11 πόντων (55-44), με το Περιστέρι να μειώνει στο τέλος στους 6 πόντους (58-62).

Οι γηπεδούχοι διατήρησαν τον έλεγχο του παιχνιδιού και στο 4ο δεκάλεπτο, παρά την προσπάθεια του Περιστερίου που έφτασε στο -1 (64-63), και έφτασαν στη νίκη με 82-77.

Τα δεκάλεπτα: 18-15, 37-38, 58-52, 82-77.