Παίζοντας εκπληκτική άμυνα σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού και έχοντας σε μεγάλη μέρα τους Γκούντουριτς (17π.) και Μπούκερ (14π.), η Φενέρ νίκησε την Αρμάνι στο Μιλάνο με 71-60, για την 25η αγωνιστική της Euroleague.

Η τούρκικη ομάδα, που παρατάχθηκε σε ένα ακόμα ματς χωρίς τους ΝτεΚολό, Βέσελι, πέτυχε την τέταρτη σερί και 11η συνολικά νίκη της σε 21 παιχνίδια στη φετινή διοργάνωση. Την επόμενη αγωνιστική η Αρμάνι παίζει στο Κάουνας με τη Ζαλγκίρις (8/2), ενώ η Φενέρ υποδέχεται τη Ρεάλ (8/2).

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά από την αρχή και προηγήθηκαν με 8-0, ενώ έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ με 18-12. Η ίδια εικόνα συνεχίστηκε και στην αρχή της δεύτερης περιόδου, με τη Φενέρ μάλιστα να ανεβάζει τη διαφορά στους 16 (14-30).

Σε εκείνο το σημείο οι Ιταλοί αντέδρασαν και με αντεπίθεση διαρκείας μείωσαν σε 43-34, που ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου. Στην τρίτη περίοδο η Αρμάνι έτρεξε ένα σερί 9-0 και ισοφάρισε σε 43-43, αλλά οι φιλοξενούμενοι δεν πτοήθηκαν. Βρήκαν εκ νέου τα πατήματά τους και πήραν και πάλι το προβάδισμα. Οι Γκούντουριτς και Φλόιντ έβαλαν τη Φενέρ μπροστά με 54-48, λίγο πριν την ολοκλήρωση της περιόδου, με τον Μπέντιλ στην εκπνοή να πετυχαίνει τρίποντο και να μειώνει σε 54-51.

Οι Τούρκοι μπήκαν στην τέταρτη και τελευταία περίοδο στο +3 και κατάφεραν γρήγορα να φτάσουν στο +7 (60-53). Η άμυνα της Φενερμπαχτσέ ήταν για σεμινάριο, με τους φιλοξενούμενους να εγκλωβίζουν τους παίκτες του Ετορε Μεσίνα και να φτάνουν στη νίκη με 71-60.

Δεκάλεπτα: 12-18, 34-43, 51-54, 60-71