Σάββατο 05 Οκτωβρίου 2024
Λιλ – Παρί Σεν Ζερμέν 1-5: Μια ιστορική νίκη για τον Μέσι

Η Παρί θριάμβευσε κόντρα στην Λιλ, σε μια ιστορική νίκη για τον Λιονέλ Μέσι

Ένας απολαυστικός και ιστορικός Λιονέλ Μέσι, πήρε από το χεράκι την Παρι Σεν Ζερμέν όντας ο απόλυτος πρωταγωνιστής για την ομάδα του στην εμφατική νίκη με 5-1 στην έδρα της πρωταθλήτριας Λιλ.

Ο 34χρονος άσος των Παριζιάνων πέτυχε με «άρρωστο» τσίμπημα το τρίτο τέρμα της ομάδας του, φτάνοντας έτσι τα 759 στην καριέρα του ξεπερνώντας τον Πελέ στη σχετική λίστα με τα περισσότερα γκολ στην ιστορία του ποδοσφαίρου και ανεβαίνοντας στην τρίτη θέση.

Πλέον, ο Αργεντινός βρίσκεται μόνο πίσω από Γιόζεφ Μπίτσαν και τον Κριστιάνο Ρονάλντο.

Όσον αφορά την αναμέτρηση η ομάδα του Μαουρίσιο Ποκετίνο ήταν κυρίαρχη από την αρχή, καταφέρνοντας να προηγηθεί με την συμπλήρωση του πρώτου δεκαλέπτου χάρη σε τέρμα του Ντανίλο.

Κόντρα στην ροή του αγώνα οι γηπεδούχοι βρήκαν την ισοφάριση με σκόρερ τον Μπότμαν στο 26’. Ωστόσο η χαρά τους δεν κράτησε για πολύ μιας και ο Κιμπεπέ στο 32’, και ο Μέσι έξι λεπτά αργότερα έδωσαν δύο διαφορά δύο τερμάτων στην Παρί, κάνοντας πιο εύκολη την συνέχεια για τους Παριζιάνους.

Με το καλημέρα της επανάληψης(51’) ο Ντανίλο με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα έδωσε διαστάσεις θριάμβου στην νίκη της ομάδας του, με τον Κιλιάν Εμπαπέ στο 67’ να γράφει το 5-1 το οποίο ήταν και το τελικό αποτέλεσμα της αναμέτρησης.