Πέμπτη 10 Οκτωβρίου 2024
Μπούρσασπορ – Προμηθέας 87-76: Έχασε σημαντικό έδαφος, αλλά και την διαφορά

Ο Προμηθέας (3-9) έχασε όχι μόνο το ματς από την Μπούρσασπορ (4-7) με 87-76, αλλά και τη διαφορά από τη νίκη στον πρώτο γύρο, χάνοντας το πλεονέκτημα της ισοβαθμίας.

Ο Προμηθέας δεν τα κατάφερε στην Τουρκία, γνωρίζοντας την ήττα απέναντι στην Μπούρσασπορ με 87-76. Πλέον οι Πατρινοί βλέπουν τις ελπίδες για μια θέση στα play off να «ψαλιδίζονται» σημαντικά.

Ο Προμηθέας δεν έχασε μόνο το ματς, αλλά και την διαφορά αφού η ομάδα της Προύσας κάλυψε και τη διαφορά της ήττας από τον πρώτο γύρο (83-80) και έχει το πλεονέκτημα σε περίπτωση ισοβαθμίας.

Πλέον, ο Προμηθέας είναι 10ος και τελευταίος, απομένουν 6 ματς και η τελευταία θέση των playoffs απέχει μία νίκη μακριά.

Στην πρώτη περίοδο η ομάδα της Πάτρας στηρίχθηκε στο τρίποντο(41%). Ήταν αυτό που κράτησε τον Προμηθέα «ζωντανό» στο παιχνίδι όταν η Μπούρσασπορ κατάφερε να αποσπαστεί με διαφορά 7 πόντων, χάρη σε ένα ισάριθμο σερί (18-11), με την είσοδο του Νίκου Γκίκα (6π., 4 ασίστ, στο πρώτο ημίχρονο) να δίνει λύσεις και ρυθμό.

Ο Άντριου Άντριους έκανε μέγαλη εμφάνιση στο πρώτο ημίχρονο «πληγώνοντας» αρκετά την ομάδα του Ηλία Ζούρου. Το δεύτερο ημίχρονο δεν είχε τη συνέπεια του πρώτου. Ο Προμηθέας εγκλωβίστηκε στην άμυνα των Τούρκων και στο τέλος της 3ης και στην αρχή της 4ης περιόδου βρέθηκε στο -11 (73-62) με μία εύστοχη ελεύθερη βολή του Κεβάριους Χέις (14π.), ο οποίος ανέλαβε δράση στο δεύτερο ημίχρονο.

Ο Κέντρικ Ρέι πήρε από το χεράκι τους Πατρινούς, κατάφερε να μειώσει το σκορ. Το τρίποντο του γκαρντ των Πατρινών έκανε το σκορ 73-69, 6:36 πριν το τέλος.

Ωστόσο από εκείνο το σημείο και μετά τα πράγματα δεν πήγαν καθόλου καλά για τον Προμηθέα, με τους Τούρκους να φτάνουν στο τελικό 85-76.

Προ των πυλών η έξοδος φαρμάκων και φαρμακευτικών από τη χώρα

Τον Πρωθυπουργό καλούν οι φαρμακευτικές να λύσει το πρόβλημα του clawback των νοσοκομειακών φαρμάκων που φτάνει από 83-92%