![Τσιτσιπάς – Ντε Μινόρ 2-0: «Καθάρισε» τον Ντε Μινόρ και πέρασε στα ημιτελικά ο Στέφανος](https://www.in.gr/wp-content/uploads/2022/02/TSITSII.jpg)
Τσιτσιπάς – Ντε Μινόρ 2-0: «Καθάρισε» τον Ντε Μινόρ και πέρασε στα ημιτελικά ο Στέφανος
Με 2-0 σετ (6-4, 6-4) ο Στέφανος Τσιτσιπάς ξεπέρασε το εμπόδιο του Άλεξ Ντε Μινόρ και προκρίθηκε για δεύτερη σερί χρονιά στα ημιτελικά του τουρνουά του Ρότερνταμ. Ο Τσέχος, Γίρι Λεχέτσκα, επόμενος αντίπαλος του Έλληνα τενίστα
Spotlight
-
Εφτά χρόνια φυλακή στα δύο αδέρφια για τον θάνατο 52χρονου - Τον είχαν ξυλοκοπήσει επειδή τάιζε αδέσποτα ζώα
-
Καυγάς Γεωργιάδη - Πολάκη στη Βουλή: «Τέτοιος δειλός ήσουν πάντα, φύγε, ουστ» - «Να ανακαλέσεις»
-
Τελείωσε το παραμύθι για πρίγκιπα Χάρι και Μέγκαν Μαρκλ
-
Πέθαινε το παιδί του και έπαιζε Playstation - Τα sms της τραγικής μητέρας
Κανένα πρόβλημα δεν αντιμετώπισε ο Στέφανος Τσιτσιπάς (Νο4) κόντρα στον Άλεξ Ντε Μινόρ (Νο34).
Ο Έλληνας τενίστας επικράτησε σχετικά εύκολα με 6-4, 6-4 σε 91 λεπτά του Αυστραλού και προκρίθηκε για δεύτερη σερί χρονιά στα ημιτελικά του Rotterdam Open. Αντίπαλός του εκεί θα είναι ο 20χρονος Τσέχος, Γίρι Λεχέτσκα, που κέρδισε με 2-1 σετ τον Ιταλό Μουζέτι.
Οι δύο τενίστες ξεκίνησαν το παιχνίδι εκμεταλλευόμενοι το σερβίς τους, μέχρι το πέμπτο γκέιμ. Εκεί ο Τσιτσιπάς έκανε μπρέικ για το 3-2 και κρατώντας το δικό του σερβίς στη συνέχεια, έφτασε άνετα στο 6-4 και το 1-0.
Τα πράγματα φάνηκε πως θα είναι πιο εύκολα στο δεύτερο σετ όπου ο Στέφανος προηγήθηκε γρήγορα με 3-0, έχοντας μάλιστα δύο μπρέικ. Ο Ντε Μινόρ όμως απάντησε με ένα μπρέικ, μείωσε σε 3-2, αλλά ο Τσιτσιπάς κρατώντας απλά το σερβίς του μέχρι το τέλος πήρε και αυτό το σετ με 6-4 και έκανε το 2-0.
Ακολουθήστε το in.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις