Σάββατο 28 Σεπτεμβρίου 2024
Μαρία Σάκκαρη – Ιρίνα Μπέγκου 2-1: Συγκλονιστική Σάκκαρη, φουλ για κούπα

Η Μαρία Σάκκαρη επικράτησε με 2-1 σετ της Ιρίνα Μπέγκου σε ένα συγκλονιστικό ματς 3 ωρών και προκρίθηκε στον μεγάλο τελικό του ATP 500 της Αγίας Πετρούπολης!

Ελληνικός θρίαμβος στη Ρωσία!

Μετά από έναν συγκλονιστικό αγώνα 3 ωρών και 4 λεπτών, η Μαρία Σάκκαρη λύγισε την Ιρίνα Μπέγκου με 2-1 σετ (6-4, 6-7(4), 6-4) και έκλεισε ραντεβού για τον μεγάλο τελικό της Κυριακής (13/2) του ATP 500 στην Αγία Πετρούπολη, όπου θα αντιμετωπίσει τη νικήτρια ανάμεσα στην Γέλενα Οσταπένκο και την Ανέτ Κονταβέιτ.

Η Μπέγκου (No. 56 στην παγκόσμια κατάταξη) έβαλε δύσκολα στην Ελλήνιδα τενίστρια (No. 7 στην παγκόσμια κατάταξη), αλλά η Σάκκαρη έδειξε χαρακτήρα, πραγματοποίησε εκπληκτική εμφάνιση και είναι έτοιμη να διεκδικήσει αύριο τον δεύτερο τίτλο της καριέρας της.

Η Ελληνίδα ξεκίνησε δυναμικά και πήρε αμέσως το προβάδισμα (1-0), με τη Μπέγκου να ισοφαρίζει άμεσα (1-1). Οι δύο αθλήτριες… φλέρταραν με το μπρέικ στα επόμενα γκέιμ χωρίς να καταφέρουν να το πετύχουν, πηγαίνοντας χέρι-χέρι μέχρι το 3-3.

Η Μαρία κράτησε το σερβίς της (4-3) και στη συνέχεια έκανε το μπρέικ (5-3). Η Ρουμάνα απάντησε με το ίδιο νόμισμα (5-4), αλλά η Σάκκαρη κατέκτησε το 1ο σετ με 6-4.

Η Μπέγκου μπήκε αποφασιστικά στο 2ο σετ, κάνοντας γρήγορα το μπρέικ (0-1) και έφτασε στο 0-2. Η Σάκκαρη ανέβασε την απόδοσή της, έκανε μπρέικ και πέρασε μπροστά με 3-2. Η Ελληνίδα διατήρησε το σερβίς της (4-3), η Μπέγκου αντέδρασε (4-4, 5-5) και παρά την προσπάθεια της Μαρίας (6-5), η Ρουμάνα πήγε το ματς σε τάι μπρέικ (6-6), όπου έφτασε στο 4-7 και πήρε το 2ο σετ (1-1).

Στο 3ο σετ η Μπέγκου ξεκίνησε καλύτερα και με μπρέικ έφτασε στο 0-2. Η Σάκκαρη αντέδρασε και απάντησε με τον ίδιο τρόπο, κάνοντας με τη σειρά της το μπρέικ και πέρασε μπροστά με 3-2. Η Ρουμάνα ισοφάρισε (3-3), αλλά η Μαρία με δύο νέα μπρέικ έφτασε στο 5-4 και μετά από πραγματική μάχη στο 10ο γκέιμ, έκανε το 6-4, παίρνοντας πανηγυρική πρόκριση στον μεγάλο τελικό της Κυριακής.