![Μετατροπή σιδηροδρομικής γέφυρας σε πεζογέφυρα θέλουν στο Ξυλόκαστρο](https://www.in.gr/wp-content/uploads/2022/02/gefyrasatha-ΓΕΦΥΡΑ-1-2.jpg)
Μετατροπή σιδηροδρομικής γέφυρας σε πεζογέφυρα θέλουν στο Ξυλόκαστρο
Να γεφυρώσουν τον ποταμό Σύθα επιθυμούν από την διοίκηση του Δήμου Ξυλοκάστρου, μετατρέποντας την παλαιά σιδηροδρομική γέφυρα σε πεζογέφυρα. Το ζήτησαν και επισήμως από τον ΟΣΕ και έχουν και την σύμφωνη γνώμη της Περιφέρειας Πελοποννήσου.
Spotlight
-
Θετικός στον κορονοϊό ο Μπάιντεν - Η ανακοίνωση του Λευκού Οίκου
-
Ο «λόγος του βασιλιά» στη βουλή - Η εντυπωσιακή τελετή και οι δεσμεύσεις Στάρμερ δια στόματος Καρόλου
-
Ετοιμάζεστε να κάνετε διακοπές με τον σκύλο σας; - Προετοιμαστείτε κατάλληλα για να περάσετε φίνα!
-
Νέες τουρκικές προκλήσεις με μαχητικά F-5 να πετούν πάνω από τη νεκρή ζώνη
Την παραχώρηση στον Δήμο Ξυλοκάστρου – Ευρωστίνης της παλαιάς σιδηροδρομικής γέφυρα επί του Σύθα, «ώστε αυτή να χρησιμοποιηθεί ως πεζογέφυρα σε δύο τμήματα για την γεφύρωση του ποταμού» ζητεί με έγγραφό του προς την διοίκηση του ΟΣΕ ο δήμαρχος Βλάσης Τσιώτος.
“Συντασσόμαστε με το αίτημα του δήμου” σημείωσε από την πλευρά του ο περιφερειάρχης Πελοποννήσου Παναγιώτης Νίκας.
Το σχετικό έγγραφο αίτημα του δημάρχου μπορείτε να δείτε στον ακόλουθο σύνδεσμο:παραχώρησης-διπλής-τοξοτής-γέφυρας-του-ποταμού-Σύθα_signed-1_page-0001
Ακολουθήστε το in.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις