![Άκουσε τη φωνή μου κι έλα: Η Μαρία Φαραντούρη σε ένα μουσικό αφιέρωμα στον Ιάκωβο Καμπανέλλη](https://www.in.gr/wp-content/uploads/2022/02/b_23951_Symfwnikh-Orxhstra-Dhmoy-A8hnaiwn.jpg)
Άκουσε τη φωνή μου κι έλα: Η Μαρία Φαραντούρη σε ένα μουσικό αφιέρωμα στον Ιάκωβο Καμπανέλλη
Ο Δήμος Αθηναίων τιμά, με μία μεγάλη συναυλία, τον σπουδαίο Έλληνα λογοτέχνη Ιάκωβο Καμπανέλλη, με αφορμή τη συμπλήρωση εκατό χρόνων από τη γέννησή του
Spotlight
-
Επιστήμονες δεν πίστευαν στα μάτια τους: Τα μυρμήγκια κάνουν… χειρουργικές επεμβάσεις
-
«Φωτιά» τα ενοίκια για τους φοιτητές - Πού κυμαίνονται οι τιμές
-
Λαβράκια φοροδιαφυγής - «Κόκκινο» χτύπησε στο αυτόματο σύστημα εξπρές ελέγχων της ΑΑΔΕ
-
Ηλιόλουστος ο καιρός σήμερα με νέα άνοδο της θερμοκρασίας - Η πρώτη πρόβλεψη για τον Αύγουστο
Ο Δήμος Αθηναίων τιμά, με μία μεγάλη συναυλία, τον σπουδαίο Έλληνα λογοτέχνη Ιάκωβο Καμπανέλλη, με αφορμή τη συμπλήρωση εκατό χρόνων από τη γέννησή του.
Το σπάνιο μουσικό αφιέρωμα διοργανώνει ο Οργανισμός Πολιτισμού, Αθλητισμού και Νεολαίας Δήμου Αθηναίων (ΟΠΑΝΔΑ), την Παρασκευή 25 και το Σάββατο 26 Φεβρουαρίου, στο Ολύμπια, Δημοτικό Μουσικό Θέατρο Μαρία Κάλλας.
Η εμβληματική Μαρία Φαραντούρη θα ενώσει τη φωνή της με καταξιωμένους Έλληνες τραγουδιστές, την Ηρώ Σαΐα, τον Βασίλη Γισδάκη και τον Θανάση Βούτσα, αλλά και με τη Συμφωνική Ορχήστρα Δήμου Αθηναίων, υπό τη μουσική διεύθυνση του μαέστρου Ραφαήλ Πυλαρινού. Θα ερμηνεύσουν ορισμένα από τα πιο χαρακτηριστικά έργα του Ιάκωβου Καμπανέλλη, τα οποία μελοποιήθηκαν από μεγάλους Έλληνες συνθέτες, όπως ο Μίκης Θεοδωράκης, ο Μάνος Χατζιδάκις και ο Σταύρος Ξαρχάκος.
Στη συναυλία περιλαμβάνονται έργα ενορχηστρωμένα για Συμφωνική Ορχήστρα και Λαϊκή Ορχήστρα, ανάμεσα στα οποία βρίσκεται το θρυλικό έργο «Μαουτχάουζεν», το οποίο θα ερμηνεύσει η Μαρία Φαραντούρη, ενώ θα ακουστούν ακόμα μέρη από το «Μεγάλο μας Τσίρκο», τη «Γειτονιά των Αγγέλων», το «Παραμύθι χωρίς όνομα», τον «Εχθρό Λαό», καθώς και πολύ γνωστά τραγούδια, όπως «Μαργαρίτα Μαγιοπούλα» και «Δόξα τω Θεώ».
Το αφιέρωμα τελεί υπό την αιγίδα του Υπουργείου Πολιτισμού και Αθλητισμού και υλοποιείται με τη σημαντική συμβολή και επιμέλεια της κόρης του Ιάκωβου Καμπανέλλη, συγγραφέως Κατερίνας Καμπανέλλη.
Ερμηνεύουν:
Μαρία Φαραντούρη
Ηρώ Σαΐα
Βασίλης Γισδάκης
Θανάσης Βούτσας
Ενορχηστρώσεις:
Αλέξανδρος Λιβιτσάνος, Τεό Λαζάρου, Νεοκλής Νεοφυτίδης
Μουσική διεύθυνση:
Ραφαήλ Πυλαρινός
Επιμέλεια:
Κατερίνα Καμπανέλλη
Με τη Συμφωνική Ορχήστρα Δήμου Αθηναίων
Ακολουθήστε το in.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις