Η Άλμπα Βερολίνου έφυγε με τη νίκη από το «Αστρομπάλ», επικρατώντας της Βιλερμπάν με 82-80 για την 27η αγωνιστική της Euroleague, πιάνοντας τους Γάλλους στο 9-16.

Το 1ο δεκάλεπτο ήταν αρκετά ισορροπημένο, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν μαζί σε όλη τη διάρκεια της περιόδου (10-10, 16-16, 21-21).

Οι φιλοξενούμενοι πήραν μικρό προβάδισμα στο 2ο δεκάλεπτο (33-37), η Βιλερμπάν έφερε το ματς στα ίσα (40-40), με την Άλμπα να παίρνει το προβάδισμα στο ημίχρονο (40-43).

Οι Γερμανοί εκτόξευσαν τη διαφορά στους 11 πόντους στο 3ο δεκάλεπτο, αλλά η Βιλερμπάν με ένα τρομερό σερί πήρε το προβάδισμα (55-54). Ωστόσο, και πάλι η Άλμα αντέδρασε και έκλεισε με +5 την περίοδο (55-60).

Παρά την προσπάθεια της Βιλερμπάν, η ομάδα του Βερολίνου κράτησε το προβάδισμά της μέχρι το τέλος και έφτασε στη νίκη με 82-80.