Το έργο του Παναθηναϊκού στον δεύτερο αγώνα για τα ημιτελικά του Challenge Cup απέναντι στην Χάλκμπανκ Άνκαρα ήταν δύσκολο μετά την ήττα με 3-0 στο πρώτο ματς εκτός έδρας, κι έτσι οι «πράσινοι» αποχαιρέτησαν τη διοργάνωση, καθώς ηττήθηκαν με 3-2 στο κλειστό του Αγίου Θωμά.

Η ομάδα του Ανδρεόπουλου το πάλεψε κόντρα στους Τούρκους και παρότι βρέθηκε πίσω στο 1ο σετ με 6 πόντους (15-21), μείωσε σε 19-21, ωστόσο η Χάλκαμπανκ πήρε το σετ με 25-19.

Στο 2ο σετ ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε καλύτερα έχοντας το προβάδισμα (13-10, 14-12), αλλά η τουρκική ομάδα ανέβασε ρυθμούς και έφτασε στην κατάκτηση του 2ου σετ (22-25) που της έδωσε και την πρόκριση στον τελικό.

Στο 3ο σετ οι γηπεδούχοι έβγαλαν αντίδραση και παρότι βρέθηκαν πίσω με 20-18, κατάφεραν να πάρουν το σετ με 30-27, μειώνοντας σε 2-1.

Με… φόρα από το 3ο σετ, οι παίκτες του Ανδρεόπουλου έφεραν το ματς στα ίσα, φτάνοντας στο 25-17 και έκαναν το 2-2 στα σετ.

Στο τάι μπρέικ η Χάλκαμπανκ έφτασε στο 16-14 και πήρε τη νίκη με 3-2 σετ.