Παρασκευή 04 Οκτωβρίου 2024
Βαλένθια – Γρανάδα 3-1: Με φόρα από το Κύπελλο…

Με ανεβασμένη ψυχολογία από την πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου η Βαλένθια «καθάρισε» με 3-1 τη Γρανάδα, μέσα σε ένα ημίχρονο.

Δεύτερη σερί νίκη για τη Βαλένθια στο πρωτάθλημα, με τις «νυχτερίδες» που είχαν ανεβασμένη ψυχολογία κι από την πρόκριση στον τελικό Κυπέλλου, να επικρατούν με 3-1 της Γρανάδα στο «Μεστάγια».

Μετά από ένα πρώτο ημίχρονο με καλές στιγμές και για τις δύο ομάδες, τα γκολ έπεσαν βροχή στο δεύτερο. Μόλις στο 48′ ο Γουέδες με κεφαλιά από εκτέλεση φάουλ του Σολέρ έκανε το 1-0 και τρία λεπτά μετά από νέο φάουλ του Σολέρ ο Γκόμες με κεφαλιά έκανε και το 2-0.

Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και μείωσαν σε 2-1 με τον Ντομενέκ στο 56′ και έξι λεπτά μετά ήρθε και το 3-1 για τη Βαλένθια με πέναλτι του Σολέρ.

Βαλένθια: Ντομενέκ, Φουλκιέ, Λάτο (5’ Βάσκεθ), Τσέμερτ, Γκιγιαμόν, Σολέρ (85’ Μοσκέρα), Γουέδες, Ράτσιτς, Μούσα (72’ Χιλ), Μάρκος Αντρέ (85’ Κόστα), Γκόμες (72’ Ντούρο)

Γρανάδα: Μαξιμιάνο, Χερμάν Σάντσεθ, Ντίαθ (78’ Κίνι), Νέβα, Τορέντε, Μοντορό (66’ Μολίνα), Πουέρτας (64’ Ματσίς), Μίγια (78’ Αρέθο), Πέτροβιτς, Ουζούνι, Σουάρεθ (78’ Ροτσίνα).