Τρίτη 23 Ιουλίου 2024
Δώρο του Ερυθρού Αστέρα στον Ολυμπιακό (65-62)

Η ομάδα του Βελιγραδίου κέρδισε τη Ρεάλ Μαδρίτης με 65-62 και ο Ολυμπιακός παρέμεινε στο -1 από την δεύτερη θέση – Επιασε την Μονακό στην 8η θέση ο Ερυθρός Αστέρας.

Ο Ερυθρός Αστέρας δούλεψε και για τον Ολυμπιακό! Οι Ερυθρόλευκοι του Βελιγραδίου με μια εντυπωσιακή εμφάνιση επικράτησαν εντός έδρας της Ρεάλ Μαδρίτης με 65-62 στο εξ αναβολής παιχνίδι της 20ης αγωνιστικής της Euroleague και έδωσαν την ευκαιρία στους Πειραιώτες (15-7) να παραμείνουν στο -1 από τους Ισπανούς (16-6) και τη δεύτερη θέση της βαθμολογίας.

Ένα δώρο από τους Σέρβους στην ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα, η οποία μετά την αποβολή των ρώσικων ομάδων έχει στρογγυλοκαθίσει στην 4η θέση και χτυπάει ακόμα και την δεύτερη, που δίνει καλύτερο ματσάρισμα στα πλέι οφ.

Με αυτή τη νίκη επίσης ο Ερυθρός Αστέρας ανέβηκε στο 10-12 και έπιασε στην 8η θέση την Μονακό, η οποία έχει 10-13, ενώ η Μακάμπι που βρίσκεται στην 7η θέση έχει 11-10.

Πρώτοι σκόρερ για τους νικητές ήταν οι Νίκολα Ιβάνοβιτς και Νταβίντε Νταβίντοβατς, που πέτυχαν από 13 πόντους, ενώ 12 είχε ο Νέιτ Ουόλτερς.

Από τους Μαδριλένους κορυφαίος ήταν ο Γιουλ, ο οποίος είχε 20 πόντους με 5/10 τρίποντα, θυμίζοντας τον… Σέρχιο του παρελθόντος.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι – χέρι στο σκορ, με τον Ερυθρό Αστέρα να κλείνει την πρώτη περίοδο έχοντας προβάδισμα ενός πόντου (16-15). Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να πιέζουν στην άμυνα και βρίσκοντας μεγάλα σουτ στην επίθεση κατάφεραν να προηγηθούν με 35-28, που ήταν και το σκορ στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Η ίδια εικόνα συνεχίστηκε μέχρι τα μέσα του τρίτου δεκαλέπτου, όταν η ομάδα του Ντέγιαν Ράντονιτς προηγήθηκε με 42-34. Σε εκείνο το σημείο ο Πάμπλο Λάσο κάλεσε έξαλλος τάιμ άουτ, με τους παίκτες του να βγάζουν αντίδραση και στο τέλος του δεκαλέπτου να μειώνουν σε 43-42.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Ερυθρός Αστέρας προηγήθηκε με 63-56 και έδειχνε να έχει αγκαλιάσει τη νίκη, αλλά ο Γιουλ με δύο σερί τρίποντα μείωσε σε 63-62. Ο Νίκολα Ιβάνοβιτς με 2/2 βολές στο φινάλε έκανε το 65-62, με τη Ρεάλ να χάνει το τελευταίο σουτ και τους γηπεδούχους να παίρνουν μια σπουδαία νίκη.

Δεκάλεπτα: 16-15, 35-28, 43-42, 65-62

Basket League: Πρεμιέρα στις 5 Οκτωβρίου – 27/10 στο ΣΕΦ το πρώτο ντέρμπι των «αιωνίων»

Ο ΕΣΑΚΕ ανακοίνωσε το πρόγραμμα της Stoiximan Basket League – Oι ημερομηνίες των δύο ντέρμπι «αιωνίων» για το ελληνικό πρωτάθλημα