Κυριακή 21 Ιουλίου 2024
Τζαζ – Μπακς 111-117: Με 30άρα του Γιάννη οι Μπακς απέδρασαν από τη Γιούτα

Με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να πραγματοποιεί εμφάνιση MVP, οι Μιλγουόκι Μπακς επικράτησαν εκτός έδρας των Τζαζ

Είκοσι ένα ολόκληρα χρόνια είχαν να φύγουν με το ροζ φύλλο του αγώνα από τη Γιούτα οι Μιλγουόκι Μπακς. Τα Ελάφια έσπασαν και αυτήν την… κατάρα, επικρατώντας με 111-117 των Τζαζ στο Σολτ Λέικ Σίτι.

Με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο σε δαιμονιώδη κατάσταση, οι πρωταθλητές του NBA πήραν άλλη μια μεγάλη νίκη στη φετινή σεζόν. Ο έλληνας σούπερ σταρ έβαλε στα… καλάθια τους γηπεδούχους, τελειώνοντας το ματς με 30 πόντους και 15 ριμπάουντ. Μια συνηθισμένη μέρα στη δουλειά δηλαδή. Εξαιρετικός ήταν και ο Τζρου Χόλιντεϊ με 29 πόντους, ενώ ο Μίντλετον πρόσθεσε 23. Μεγάλη στιγμή για τους Μπακς και η επιστροφή στη δράση του Μπρουκ Λόπεζ έπειτα από σχεδόν 5 μήνες, με τον έμπειρο ψηλό να αγωνίζεται 15 λεπτά.

Από την πλευρά της Γιούτα, ο Ντόνοβαν Μίτσελ και ο Μάικ Κόνλεϊ τράβηξαν το… κουπί του σκοραρίσματος (είχαν από 29 πόντους), ενώ ο Γκομπέρ τέλειωσε το ματς με 18 πόντους και 14 ριμπάουντ.

Στο 43-26 το ρεκόρ των Μιλγουόκι Μπακς, που ανέβηκαν ξανά στη 2η θέση της Αναντολής, στο 42-26 των Τζαζ, που πλέον ισοβαθμούν με τους Μάβερικς στην 4η θέση της Δύσης.

Χέρι-χέρι οι δυο ομάδες στο πρώτο δωδεκάλεπτο, με τους Μπακς να ξεφεύγουν στη δεύτερη περίοδο χάρη σε ένα συνολικό επιμέρους σκορ 21-6.

Η τρίτη περίοδος ξεκίνησε στραβά για τους πρωταθλητές του Μπουντενχόλζερ, με τους Τζαζ να  τρέχουν ένα σερί 13-0 και να περνούν μπροστά με 72-68. Οι Μπακς αντέδρασαν, με τη Γιούτα να απαντά ξανά με επιμέρους 14-1. Βοήθησε και το γεγονός πως ο Γιάννης είχε φορτωθεί με 4 φάουλ.

Ένα 7-0 σερί στις αρχές της 4ης περιόδου έβαλε σε θέση οδηγού τους Μπακς, που ξέφυγαν στο σκορ (100-107). Οι Τζαζ έφθασαν στο καλάθι (109-111), με τον Γιάννη να κόβει το λέι-απ του Μίτσελ και τον Μίντλετον να γράφει το 109-113 στη συνέχεια της φάσης. Έτσι, οι Μπακς έφθασαν σε άλλη μια μεγάλη νίκη.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 39-37, 59-68, 93-89, 111-117

ΓΙΟΥΤΑ ΤΖΑΖ (Κουίν Σνάιντερ): Ο’Νιλ 12 (4/13 σουτ, 2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Χάουζ 3 (1), Γκομπέρ 18 (14 ριμπάουντ), Κόνλεϊ 29 (6 τρίποντα, 7 ασίστ), Μίτσελ 29 (10/32 σουτ, 5/17 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Πασκάλ 4, Γκέι 5 (5 ριμπάουντ), Γουάιτσαϊντ 3 (5 ριμπάουντ), Κλάρκσον 8 (3/14 σουτ, 2/9 τρίποντα), Αλεξάντερ-Γουόκερ, Μπάτλερ

ΜΙΛΓΟΥΟΚΙ ΜΠΑΚΣ (Μάικ Μπουντενχόλζερ): Αντετοκούνμπο 30 (15 ριμπάουντ), Μίντλετον 23 (7/16 σουτ, 2 τρίποντα), Πόρτις 7 (3/9 σουτ, 1/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Χόλιντεϊ 29 (2 τρίποντα, 7 ασίστ, 5 κλεψίματα), Άλεν 9 (3), Ιμπάκα 2,Λόπεζ 6 (1), Χιλ, Κάρτερ 5 (1), Μάθιους 6 (2)

Πάνοπλη η Σερβία στα φιλικά με Ιαπωνία και Ελλάδα

Με φουλ ρόστερ συνεχίζει η Σερβία την προετοιμασία της για τους Ολυμπιακούς Αγώνες, μία ημέρα πριν το φιλικό με την Εθνική μας ομάδα.