Είκοσι ένα ολόκληρα χρόνια είχαν να φύγουν με το ροζ φύλλο του αγώνα από τη Γιούτα οι Μιλγουόκι Μπακς. Τα Ελάφια έσπασαν και αυτήν την… κατάρα, επικρατώντας με 111-117 των Τζαζ στο Σολτ Λέικ Σίτι.

Με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο σε δαιμονιώδη κατάσταση, οι πρωταθλητές του NBA πήραν άλλη μια μεγάλη νίκη στη φετινή σεζόν. Ο έλληνας σούπερ σταρ έβαλε στα… καλάθια τους γηπεδούχους, τελειώνοντας το ματς με 30 πόντους και 15 ριμπάουντ. Μια συνηθισμένη μέρα στη δουλειά δηλαδή. Εξαιρετικός ήταν και ο Τζρου Χόλιντεϊ με 29 πόντους, ενώ ο Μίντλετον πρόσθεσε 23. Μεγάλη στιγμή για τους Μπακς και η επιστροφή στη δράση του Μπρουκ Λόπεζ έπειτα από σχεδόν 5 μήνες, με τον έμπειρο ψηλό να αγωνίζεται 15 λεπτά.

Από την πλευρά της Γιούτα, ο Ντόνοβαν Μίτσελ και ο Μάικ Κόνλεϊ τράβηξαν το… κουπί του σκοραρίσματος (είχαν από 29 πόντους), ενώ ο Γκομπέρ τέλειωσε το ματς με 18 πόντους και 14 ριμπάουντ.

Στο 43-26 το ρεκόρ των Μιλγουόκι Μπακς, που ανέβηκαν ξανά στη 2η θέση της Αναντολής, στο 42-26 των Τζαζ, που πλέον ισοβαθμούν με τους Μάβερικς στην 4η θέση της Δύσης.

Χέρι-χέρι οι δυο ομάδες στο πρώτο δωδεκάλεπτο, με τους Μπακς να ξεφεύγουν στη δεύτερη περίοδο χάρη σε ένα συνολικό επιμέρους σκορ 21-6.

Η τρίτη περίοδος ξεκίνησε στραβά για τους πρωταθλητές του Μπουντενχόλζερ, με τους Τζαζ να  τρέχουν ένα σερί 13-0 και να περνούν μπροστά με 72-68. Οι Μπακς αντέδρασαν, με τη Γιούτα να απαντά ξανά με επιμέρους 14-1. Βοήθησε και το γεγονός πως ο Γιάννης είχε φορτωθεί με 4 φάουλ.

Ένα 7-0 σερί στις αρχές της 4ης περιόδου έβαλε σε θέση οδηγού τους Μπακς, που ξέφυγαν στο σκορ (100-107). Οι Τζαζ έφθασαν στο καλάθι (109-111), με τον Γιάννη να κόβει το λέι-απ του Μίτσελ και τον Μίντλετον να γράφει το 109-113 στη συνέχεια της φάσης. Έτσι, οι Μπακς έφθασαν σε άλλη μια μεγάλη νίκη.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 39-37, 59-68, 93-89, 111-117

ΓΙΟΥΤΑ ΤΖΑΖ (Κουίν Σνάιντερ): Ο’Νιλ 12 (4/13 σουτ, 2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Χάουζ 3 (1), Γκομπέρ 18 (14 ριμπάουντ), Κόνλεϊ 29 (6 τρίποντα, 7 ασίστ), Μίτσελ 29 (10/32 σουτ, 5/17 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Πασκάλ 4, Γκέι 5 (5 ριμπάουντ), Γουάιτσαϊντ 3 (5 ριμπάουντ), Κλάρκσον 8 (3/14 σουτ, 2/9 τρίποντα), Αλεξάντερ-Γουόκερ, Μπάτλερ

ΜΙΛΓΟΥΟΚΙ ΜΠΑΚΣ (Μάικ Μπουντενχόλζερ): Αντετοκούνμπο 30 (15 ριμπάουντ), Μίντλετον 23 (7/16 σουτ, 2 τρίποντα), Πόρτις 7 (3/9 σουτ, 1/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Χόλιντεϊ 29 (2 τρίποντα, 7 ασίστ, 5 κλεψίματα), Άλεν 9 (3), Ιμπάκα 2,Λόπεζ 6 (1), Χιλ, Κάρτερ 5 (1), Μάθιους 6 (2)