Κι όμως, «φωτιά» στο πρωτάθλημα της Bundesliga! Η Μπορούσια Ντόρτμουντ δυσκολεύτηκε αρκετά κόντρα στη Μάιντζ, όμως ένα γκολ του Άξελ Βίτσελ τέσσερα λεπτά πριν το τέλος του αγώνα της χάρισε ένα πολύ σημαντικό «τρίποντο».

Όλα έδειχαν πως η εκτός έδρας αναμέτρηση των Βεστφαλών πήγαινε για «λευκή» ισοπαλία, με τους γηπεδούχους να παίζουν πολύ παθητικά.

Ωστόσο, τέσσερα λεπτά πριν τη λήξη του παιχνιδιού, ο Βίτσελ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα από το ύψος του πέναλτι και διαμόρφωσε το τελικό 1-0 υπέρ της ομάδας του. Ένα αποτέλεσμα που δίνει πάλι νόημα στο γερμανικό πρωτάθλημα.

Πλέον η ομάδα του Μάρκο Ρόζε βρίσκεται στο -4 από την πρωτοπόρο Μπάγερν Μονάχου και μπορεί να ελπίζει.

ΜΑΙΝΤΖ: Τσέντνερ, Νιακατέ, Μπελ, Βιντμέρ, Σταχ (71’ Πάπελα), Λουκοκί, Τάουερ (77’ Μπροσίνσκι), Στέγκερ, Ονίσιβο, Μπούρκαρντ, Ίνγκβαρτσεν (71’ Μπούτιους)

ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ: Κόμπελ, Σουλτς, Τσαν, Νταούντ (69’ Ρέινα), Πόνγκρατσιτς, Βολφ (57’ Χάαλαντ), Πάσλακ, Βίτσελ, Μπέλινγκχαμ, Μάλεν (69’ Μπραντ), Αζάρ.