Βγαίνει από την κρίση η Ρεάλ! Μετά τη νίκη επί της Αρμάνι που έβαλε τέλος στο αρνητικό σερί του τελευταίου διαστήματος, οι Μαδριλένοι επικράτησαν εύκολα με 70-58 της Βιλερμπάν και εδραιώθηκαν στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας με 18-6, μία νίκη πίσω από την Μπαρτσελόνα. Στο 7-17 οι Γάλλοι που μετρούν οκτώ σερί ήττες πλέον.

Ο Ρούντι με 17 πόντους, 4 ασίστ και 5 ριμπάουντ ήταν ο κορυφαίος των νικητών ενώ 12 πόντους με 6 ριμπάουντ είχε ο Γιαμπουσέλε. Για τους φιλοξενούμενους πρώτος σκόρερ ήταν ο Τζόουνς με 17 πόντους.

Η Ρεάλ ξεκίνησε επιθετικά το ματς και προηγήθηκε στο πεντάλεπτο με 11-5 και με 20-14 στο τέλος της πρώτης περιόδου. Η ομάδα του Λάσο διατήρησε τον ίδιο ρυθμό μέχρι το ημίχρονο που την βρήκε μπροστά με 36-30.

Με καλή άμυνα, η Βιλερμπάν κατάφερε να γυρίσει το ματς και να προηγηθεί (41-42, 26′) με τρίποντο του Λάιτι, αλλά η Ρεάλ ανέκτησε άμεσα τα ηνία στο ματς. Προηγήθηκε με 51-47 στο δεκάλεπτο, έφτασε μέχρι και το +16 με 68-52 στο 37′ και επικράτησε τελικά με 70-58.

Τα δεκάλεπτα: 20-14, 36-30, 51-47, 70-58.