Πέμπτη 10 Οκτωβρίου 2024
Ηρακλής – Λάρισα 85-90: Κοντά στην οκτάδα η Λάρισα

Η Λάρισα επικράτησε με 90-85 του Ηρακλή στο Ιβανώφειο για την 18η αγωνιστική της Basket League και βρίσκεται πολύ κοντά στην οκτάδα.

Η Λάρισα έφυγε με τη νίκη από το Ιβανώφειο, επικρατώντας σε ματς-θρίλερ με 90-85 του Ηρακλή για την 18η αγωνιστική της Basket League, ανέβηκε στο 7-9 και πλέον βρίσκεται μια… ανάσα από την οκτάδα.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυναμικά, τρέχοντας ένα σερί 9-0, με τη Λάρισα να μειώνει στους 5 (9-4). Ωστόσο, ο Ηρακλής συνέχισε στους ίδιους ρυθμούς, έφτασε μέχρι και το +14 (28-14), με τη διαφορά να πέφτει στους 9 πόντους (28-19).

Το σκηνικό άλλαξε στο 2ο δεκάλεπτο. Οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την απόδοσή τους, περνώντας μπροστά (28-29), αλλά ο Ηρακλής επανέφερε τη διαφορά υπέρ του (36-31). Η Λάρισα ήταν ανώτερη στο παρκέ και έκλεισε το ημίχρονο με το σκορ στο 45-50.

Ο Ηρακλής πλησίασε στους 2 πόντους (48-50) στην αρχή του 3ου δεκαλέπτου, όμως η Λάρισα διατήρησε την κυριαρχία της και έκλεισε την περίοδο με τη διαφορά στους 11 πόντους (62-73).

Η ομάδα του Μέξα πίεσε μέχρι το τέλος, η διαφορά 15 πόντων (65-80) έπεσε στους 3 (85-88), με τη Λάρισα να φτάνει τελικά στη νίκη με 90-85.