![Ανετα στον τρίτο γύρο ο Τσιτσιπάς (2-0)](https://www.in.gr/wp-content/uploads/2022/04/tsitsipas-monte-carlo-2022-preview-sunday-1.jpg)
Ανετα στον τρίτο γύρο ο Τσιτσιπάς (2-0)
Ο Ελληνας τενίστας νίκησε εύκολα με 2-0 σετ τον Φάμπιο Φονίνι (6-3, 6-0) και προκρίθηκε στον τρίτο γύρο του Μόντε Κάρλο Μάστερς.
Spotlight
-
Καναδός υπήκοος έκανε επίθεση με μαχαίρι στο Ισραήλ - Τον σκότωσαν οι δυνάμεις ασφαλείας
-
Οργή συγγενών αγνοουμένων στην Κύπρο κατά του Φειδία Παναγιώτου - Τον κατηγορούν για χλευασμό
-
Μαγικά... κλικ στη φύση: Οι 11 φωτογραφίες που κέρδισαν στο BigPicture Natural World
-
Πήρε προθεσμία το ζευγάρι για τον θάνατο του 64χρονου στον Άγιο Πέτρο Κυνουρίας
Την πρόκριση στον τρίτο γύρο του Μόντε Κάρλο Masters πανηγύρισε ο Στέφανος Τσιτσιπάς. Ο Ελληνας τενίστας χωρίς να αντιμετωπίσει το παραμικρό πρόβλημα επικράτησε εύκολα με 2-0 σετ του Ιταλού Φάμπιο Φονίνι (6-3, 6-0) και προκρίθηκε με εμφατικό τρόπο στον τρίτο γύρο του πρώτου χωμάτινου Masters της φετινής σεζόν.
Ο συμπατριώτης μας ήταν απόλυτα συγκεντρωμένος καθόλη τη διάρκεια της αναμέτρησης και μετέτρεψε σε παράσταση για ένα ρόλο το παιχνίδι με τον Ιταλό. Ο 23χρονος χρειάστηκε μόλις 71 λεπτά για να καταφέρει να κάμψει την αντίσταση του Φάμπιο και να πάρει τη νίκη – πρόκριση για τον τρίτο γύρο του Μόντε Κάρλο Masters, όπου θα αντιμετωπίσει τον νικητή του ζευγαριού Λορέντζο Σονέγκο – Λάζλο Τζέρε.
Ο Στέφανος Τσιτσιπάς μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκε με 3-0 games. Ο Ιταλός απάντησε και ισοφάρισε σε 3-3, αλλά η αντεπίθεσή του δεν είχε συνέχεια. Σε εκείνο το σημείο ο Ελληνας τενίστας πάτησε… γκάζι και δεν κοίταξε ξανά πίσω του.
Με τρία ακόμα σερί games έφτασε στο 6-3 και έκανε το 1-0 στο παιχνίδι. Στο δεύτερο σετ ο «Τσιτσιφάστ» κυριάρχησε απόλυτα στο κορτ και με 6-0 έφτασε με επιβλητικό τρόπο στο 2-0 και τη νίκη.
Ακολουθήστε το in.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις