«Ανάσα» για τον ΠΑΟΚ, με τον Δικέφαλο να επικρατεί εντός έδρας του Απόλλωνα Πατρών με 81-76 για την 22η αγωνιστική της Basket League και να επιστρέφει στις νίκες, μετά από τέσσερις σερί ήττες.

Πρώτος σκόρερ για τους Ασπρόμαυρους, που ανέβηκαν στο 8-11, ήταν ο Τολιόπουλος με 15 πόντους, ενώ ακολούθησαν οι Γκριν και Ρίβερς, με 12 και 11 πόντους αντίστοιχα. Από τους φιλοξενούμενους, που έπεσαν στο 7-13, από 15 πόντους είχαν οι Σίμονς και ΜακΛίν.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι και με πρωταγωνιστή τον Καμπερίδη, που είχε 3/3 τρίποντα και 10 πόντους στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, προηγήθηκαν με 19-15. Ο άσος του Δικεφάλου, όμως, στάθηκε άτυχος, καθώς τραυματίστηκε στον αριστερό αστράγαλο κατά τη διάρκεια της πρώτης περιόδου και αποχώρησε από το παρκέ. Η ομάδα της Πάτρας εκμεταλλεύτηκε την αποχώρηση του Καμπερίδη και μείωσε στον πόντο, με το πρώτο δεκάλεπτο στην Πυλαία να ολοκληρώνεται με το σκορ στο 23-22.

Η υπεροχή του Δικεφάλου του Βορρά συνεχίστηκε στο τρίτο δεκάλεπτο, με την ομάδα του Αρη Λυκογιάννη να παραμένει μπροστά στο σκορ και να διατηρεί μια διαφορά 5-7 πόντους. Στο τέλος της περιόδου μάλιστα με δυο καλάθια του Μάντζαρη βρέθηκε μπροστά με 64-56 και μπήκε στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού με αέρα 8 πόντων.

Στην αρχή της τέταρτης περιόδου ο ΠΑΟΚ ανέβασε τη διαφορά στους 10 (66-56), μετά το κάρφωμα του Ρίβερς, ενώ λίγο αργότερα ο Δικέφαλος του Βορρά προηγήθηκε με 74-68. Σε εκείνο το σημείο ο Απόλλωνας έτρεξε ένα σερί 4-0 και μείωσε στους 2 (74-72), αλλά η αντεπίθεση των φιλοξενούμενων δεν είχε συνέχεια. Οι Τολιόπουλος και Λι έκαναν το 79-74 για τους γηπεδούχους, με τον ΠΑΟΚ να επικρατεί με 81-76 και να επιστρέφει στις νίκες.

Δεκάλεπτα: 23-22, 45-38, 64-56, 81-76