![Αχαϊα: Ο Δήμος βρήκε στέγη σε πυρόπληκτο και την οικογένεια του](https://www.in.gr/wp-content/uploads/2022/04/axaia.jpg)
Αχαϊα: Ο Δήμος βρήκε στέγη σε πυρόπληκτο και την οικογένεια του
Ο Δήμος Δυτικής Αχαΐας κατόπιν ενεργειών του αντιδημάρχου, εξασφάλισε σε πυρόπληκτο δημότη και την οικογένεια του μια στέγη, έστω και αν αυτή θα είναι σε ένα τύπου κοντέινερ οίκημα.
Spotlight
-
Η «απάντηση» της φον ντερ Λάιεν στην απόφαση του δικαστηρίου για τα εμβόλια του κορονοϊού
-
Εφτά χρόνια φυλακή στα δύο αδέρφια για τον θάνατο 52χρονου - Τον είχαν ξυλοκοπήσει επειδή τάιζε αδέσποτα ζώα
-
Καυγάς Γεωργιάδη - Πολάκη στη Βουλή: «Τέτοιος δειλός ήσουν πάντα, φύγε, ουστ» - «Να ανακαλέσεις»
-
Πέθαινε το παιδί του και έπαιζε Playstation - Τα sms της τραγικής μητέρας
Μια καταστροφική φωτιά έκαψε το σπίτι του και άφησε κυριολεκτικά στο δρόμο έναν πολίτη και την οικογένειά του στο Δήμο Δυτικής Αχαΐας.
Με τη φροντίδα του αντιδημάρχου Κώστα Ταπεινού και συνεργασία με όλους τους συναρμόδιους εντοπίστηκε κοντέινερ, με όλες τις προδιαγραφές του ΤΑΣ, και ήδη εγκαταστάθηκε προκειμένου να στεγάσει την οικογένεια του άτυχου ανθρώπου.
Η τοπική αυτοδιοίκηση ως θεσμός εγγύτερος στον πολίτη αντιμετωπίζει καθημερινά μικρά ή και μεγαλύτερα προβλήματα. Ειδικά, οι περιφερειακοί Δήμοι της χώρας που εκτός της έδρας που συνήθως είναι σε κάποια πόλη, έχουν να μεριμνήσουν και για δεκάδες πολλές φορές οικισμούς που συμπεριλαμβάνονται στη διοικητική της επικράτεια.
Ακολουθήστε το in.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις