![«Βοτανόκηπος» ο Άλιμος](https://www.in.gr/wp-content/uploads/2022/04/φωτογραφία-1-1-500x375-1.jpg)
«Βοτανόκηπος» ο Άλιμος
Ο Δήμος Αλίμου ενθαρρύνει και υποστηρίζει τους μαθητές κάθε σχολείου να δημιουργήσουν τον δικό τους βοτανόκηπο.
Spotlight
-
Αμετανόητος ο Πολάκης: Παίρνω την ευθύνη των πράξεών μου – Μόνο ο λαός διαγράφει
-
Νέα τραγωδία σε ένα 24ωρο στην Πάτρα: Δεύτερη γυναίκα έπαθε επιπλοκή στον 9ο μήνα - Νεκρό το βρέφος
-
Οργή Τραμπ για την… αποχώρηση Μπάιντεν – Ρεπουμπλικανοί απειλούν με μηνύσεις
-
Το συγκινητικό throwback της Ναόμι Κάμπελ στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2004
Τον δικό του βοτανόκηπο με ελληνικά μυρωδικά θα έχει πλέον όποιο σχολείο τού Αλίμου το επιθυμεί, και μάλιστα, με φυτά που θα φυτεύσουν οι ίδιοι οι μαθητές με την υποστήριξη της υπηρεσίας Πρασίνου του Δήμου Αλίμου.
Η αρχή έγινε με το 2ο Λύκειο Αλίμου. Στις 14 Απριλίου τα παιδιά φύτεψαν 50 νεαρούς θάμνους: λεβάντα, θυμάρι, ρίγανη, μέντα και δενδρολίβανο ομορφαίνουν πλέον τον κήπο του 2ου Λυκείου.
Στη δημιουργία του βοτανόκηπου συμμετείχαν 30 μαθητές, εκπροσωπώντας όλες τις τάξεις του σχολείου, αλλά και μέλη της εθελοντικής οργάνωσης “We 4 All”, εκπρόσωποι της Δημοτικής αρχής και υπάλληλοι του τμήματος Πρασίνου του Δήμου.
![](https://www.in.gr/wp-content/uploads/2022/04/Χωρίς-τίτλο-2-3-1-600x221.jpg)
Επόμενο σχολείο που θα αποκτήσει βοτανόκηπο με ελληνικά-μεσογειακά αρωματικά φυτά είναι το 9ο Δημοτικό Σχολείο, ενώ θα ακολουθήσουν 10 ακόμα σχολεία της πόλης του Αλίμου που έχουν ήδη δηλώσει συμμετοχή!
Όπως υποστηρίζει ο Δήμος, στόχος της δράσης είναι, η νέα γενιά έρχεται πιο κοντά στην ελληνική φύση, τα παιδιά μαθαίνουν να ξεχωρίζουν τα βότανα, να φροντίζουν και να αγαπάνε το πράσινο, ενώ ταυτόχρονα οι αυλές των σχολείων αποκτούν περισσότερο πράσινο, χρώμα και άρωμα!
Ακολουθήστε το in.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις