Άνετο απόγευμα για τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ. Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Τζέρεμι Έβανς, οι «πράσινοι» δεν αντιμετώπισαν κανένα απολύτως πρόβλημα κόντρα στη Λάρισα και επικράτησαν με 98-67 για την 23η αγωνιστική της Basket League.

Ο Έβανς έκανε ένα από τα καλύτερα του παιχνίδια με το «τριφύλλι», καθώς ήταν… on fire πίσω από τα 6,75 (5/8 τρίποντα), ολοκληρώνοντας την αναμέτρηση με 23 πόντους!

Εξαιρετικοί για τον Παναθηναϊκό που ανέβηκε στο 19-2 και οι Παπαπέτρου (22 πόντοι, 6 ριμπάουντ) και Χουγκάζ (10 πόντοι, 7 ριμπάουντ).

Η Λάρισα από την άλλη δεν άντεξε μετά το δεύτερο δεκάλεπτο και με την ήττα αυτή έπεσε στο 9-11, έχοντας σε καλή ημέρα πάντως τους Μούντι (16 πόντοι, 4 ασίστ) και Μάριτς (14 πόντοι, 8 ριμπάουντ).

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι, έφτασαν να προηγούνται με 5-15, φτιάχνοντας ένα φοβερό σερί 13-0!

Ο Παναθηναϊκός ωστόσο πάτησε το… γκάζι στο δεύτερο δεκάλεπτο, πήρε άμεσα το προβάδισμα και δεν κοίταξε ποτέ ξανά πίσω του.

Στην 3η περίοδο κατάφερε να εκτοξεύσει τη διαφορά στο +21, με τον Έβανς να «βομβαρδίζει» από παντού. Η τελευταία περίοδος κύλησε… ήρεμα, με τον Παναθηναϊκό να φτάνει στη νίκη και τον Γιώργο Βόβορα να κάνει το 2×2 μετά τη νίκη με το Λαύριο.

Τα δεκάλεπτα: 17-20, 49-35, 73-50, 98-67.