![Βιώσιμη μικροκινητικότητα](https://www.in.gr/wp-content/uploads/2022/04/77cda37698ccb90a80c7b44315874d95_L.jpg)
Βιώσιμη μικροκινητικότητα
Η κίνηση σε αστικούς Δήμους με ποδήλατα γίνεται πλέον αναγκαιότητα, δεδομένης της υπεραύξησης των αυτοκινήτων, της έλλειψης χώρων στάθμευσης και της προστασίας του περιβάλλοντος.
Spotlight
-
Εφτά χρόνια φυλακή στα δύο αδέρφια για τον θάνατο 52χρονου - Τον είχαν ξυλοκοπήσει επειδή τάιζε αδέσποτα ζώα
-
Οι «παρενέργειες» των εμβολίων καίνε την Ούρσουλα φον ντερ Λάιεν
-
Σοκ για την Σερένα Γουίλιαμς: Ο σύζυγός της αποκάλυψε ότι διαγνώστηκε με την νόσο του Lyme
-
Τελείωσε το παραμύθι για πρίγκιπα Χάρι και Μέγκαν Μαρκλ
Ο Δήμος Παπάγου – Χολαργού πέτυχε την ένταξη και τη χρηματοδότηση με 380.000 €, για την υλοποίηση του προγράμματος «Βιώσιμη μικροκινητικότητα μέσω συστήματος κοινόχρηστων ποδηλάτων σε Δήμους της Χώρας».
Σκοπός του έργου είναι η ανάπτυξη και ενίσχυση ενός κοινόχρηστου δικτύου ηλεκτρικών και περιβαλλοντικά φιλικών ποδηλάτων, σε επίπεδο Δήμων Μητροπολιτικών Κέντρων, το οποίο σε συνέργεια με τις λοιπές παρεμβάσεις (εφαρμογές χρήσης και πληροφόρησης πολιτών (web και mobile εφαρμογές) για τις υπηρεσίες μικρο-κινητικότητας, πλατφόρμα διαχείρισης υπηρεσιών και δεδομένων μικροκινητικότητας) θα δημιουργήσει ένα ολοκληρωμένο και λειτουργικό σύνολο παρεχόμενων υπηρεσιών και μέσων, που θα συνεισφέρει αποτελεσματικά στην βελτίωση των μετακινήσεων σε επίπεδο μικρο-κινητικότητας.
Με απόφαση του Ειδικού Γραμματέα Διαχείρισης Προγραμμάτων Ευρωπαϊκού Ταμείου Περιφερειακής Ανάπτυξης και Ταμείου Συνοχής, εγκρίθηκε η πρόταση του Δήμου μας για προμήθεια ηλεκτρικών ποδηλάτων, τα οποία θα τοποθετηθούν σε επιλεγμένα σημεία της πόλης, με αντίστοιχους σταθμούς στάθμευσης και φόρτισης και θα είναι εξοπλισμένα με σύγχρονο αντικλεπτικό σύστημα GPS.
Παράλληλα, μέσω ειδικής εφαρμογής θα μπορούν κάτοικοι και επισκέπτες να μισθώνουν τα ποδήλατα πολύ εύκολα, για όσο χρόνο επιθυμούν και να τα επιστρέφουν σε κάποιο από τα σημεία στάθμευσης.
Είναι μια καλή ευκαιρία να ενταχθούν στο πρόγραμμα όσο περισσότεροι Δήμοι γίνεται, διότι αν το δούμε αθροιστικά αυτό θα σημάνει σημαντική μείωση των οχημάτων σε μικρής κλίμακας μετακινήσεις. Ο Δήμος Παπάγου – Χολαργού, προσπαθώντας να διατηρήσει την βιώσιμη αστική κινητικότητα σε ανώτερο επίπεδο επενδύει στην χρήση ποδηλάτου από τους Δημότες του.
- Καλοκαίρι στο Νότο: Βεντέτα με τις γιαγιάδες της Κρήτης άνοιξαν οι παππούδες – Μπροστάρης ο Ηλίας Μαμαλάκης
- Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο: Εκλέχθηκε το νέο προεδρείο – Οι 14 αντιπρόεδροι και οι 5 κοσμήτορες
- Ούρσουλα φον ντερ Λάιεν: Θα συνεχίζει να βρίσκεται στο τιμόνι της Κομισιόν; Οι εκτιμήσεις για την ψηφοφορία
Ακολουθήστε το in.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις