![Μεγάλη νίκη της Νιούκαστλ (2-0)](https://www.in.gr/wp-content/uploads/2022/05/Newcastle.jpg)
Μεγάλη νίκη της Νιούκαστλ (2-0)
Με αυτογκόλ του Γουάιτ, και ένα τέρμα από τον Γκιμαράες η Νιούκαστλ επικράτησε με 2-0 της Άρσεναλ, η οποία πλέον βλέπει τον στόχο της τετράδας να κάνει «φτερά»…
Spotlight
-
Εφτά χρόνια φυλακή στα δύο αδέρφια για τον θάνατο 52χρονου - Τον είχαν ξυλοκοπήσει επειδή τάιζε αδέσποτα ζώα
-
Καυγάς Γεωργιάδη - Πολάκη στη Βουλή: «Τέτοιος δειλός ήσουν πάντα, φύγε, ουστ» - «Να ανακαλέσεις»
-
Τελείωσε το παραμύθι για πρίγκιπα Χάρι και Μέγκαν Μαρκλ
-
Πέθαινε το παιδί του και έπαιζε Playstation - Τα sms της τραγικής μητέρας
Kαι τώρα τρέχει…
Η Άρσεναλ υπέστη ήττα σοκ με 2-0 στην έδρα της Νιούκαστλ, με την ομάδα του Μικέλ Αρτέτα να χάνει πλέον σημαντικό έδαφος για την 4η θέση η οποία οδηγεί στους ομίλους του Champions League.
Me τον Μπεν Γουάιτ να δίνει το προβάδισμα με αυτογκόλ και τον Γκιμαράες να «κλειδώνει» τη νίκη για τους γηπεδούχους, η αδιάφορη Νιούκαστλ, έβαλε φωτιά στην μάχη της τετράδας.
Η Νιούκαστλ μπήκε δυναμικά στο παιχνίδι, προσπάθησε να απειλήσει και να δημιουργήσει ευκαιρίες. Λίγο έλειψε μάλιστα, στο 8ο λεπτό του αγώνα η Άρσεναλ να πληρώσει το τραγικό λάθος του Ράμσντεϊλ, ο οποίος έχασε την μπάλα, με τον Γούλσον όμως, να μην προλαβαίνει να τη στείλει στα δίχτυα.
Στο 18′ ο Λόνγκσταφ έκανε το γύρισμα, με την μπάλα να φεύγει από τα χέρια του Ράμσντεϊλ, για να απομακρύνει τελικά από την περιοχή με δυνατό σουτ ο Γουάιτ.
Στο 56′ ο Ζοέλινγκτον έκανε το γύρισμα και στην προσπάθειά του να απομακρύνει για να μην φτάσει η μπάλα στον Γουίλσον που ήταν σε θέση βολής, έβαλε την προβολή, με την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα από τα δικά του πόδια.
Η Νιούκαστλ ανέβασε κατακόρυφα την απόδοση της, φτάνοντας και σε δεύτερο τέρμα στο 85′. Ο Γουίλσον από θέση βολής δεν κατάφερε να νικήσει τον Ράμσντεϊλ, με τον Γκιμαράες να παίρνει το ριμπάουντ και να σουτάρει για το 2-0.
Νιούκαστλ: Ντουμπράβκα, Κραφτ, Σαρ (49′ Λασέλς), Μπερν, Τάργκετ, Λόνγκσταφ, Γκιμαράς, Ζοέλιντον, Αλμιρόν (76′ Μέρφι), Γουίλσον (90+3′ Γκέιλ), Σεν-Μαξιμέν (77′ Φρέιζερ), Γουντ.
Άρσεναλ: Ράμσντεϊλ, Τομιγιάσου, Γουάιτ, Γκάμπριελ (73′ Πεπέ), Ταβάρες (62′ Λακαζέτ), Ελνένι, Τσάκα, Σακά, Έντεγκαρντ, Σμιθ-Ρόου (53′ Μαρτινέλι), Ενκέτια.
Ακολουθήστε το in.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις