![Ολυμπιακός – Προμηθέας Πάτρας 116-73](https://www.in.gr/wp-content/uploads/2022/05/5613133.jpg)
Ολυμπιακός – Προμηθέας Πάτρας 116-73
Ο Ολυμπιακός σάρωσε στον πρώτο ημιτελικό τον Προμηθέα με σκορ 116-73 και έκανε εμφατικά το 1-0 στη σειρά.
Spotlight
-
Εφτά χρόνια φυλακή στα δύο αδέρφια για τον θάνατο 52χρονου - Τον είχαν ξυλοκοπήσει επειδή τάιζε αδέσποτα ζώα
-
Οι «παρενέργειες» των εμβολίων καίνε την Ούρσουλα φον ντερ Λάιεν
-
Σοκ για την Σερένα Γουίλιαμς: Ο σύζυγός της αποκάλυψε ότι διαγνώστηκε με την νόσο του Lyme
-
Τελείωσε το παραμύθι για πρίγκιπα Χάρι και Μέγκαν Μαρκλ
Ένας απολαυστικός Ολυμπιακός έκανε ό,τι ήθελε τον Προμηθέα, σκόραρε 116 πόντους κάνοντας ρεκόρ επιθετικής συγκομιδής στη φετινή Basket League και έκανε το 1-0 στην ημιτελική σειρά επικρατώντας της ομάδας από την Πάτρα με σκορ 116-73.
Οι παίκτες του Μάκη Γιατρά μπόρεσαν να μείνουν ανταγωνιστικοί μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο, καθώς από εκεί και πέρα οι Ερυθρόλευκοι σε μια μοναδική… παράσταση σκόραραν συνεχώς και με κάθε τρόπο, στέλνοντας τη διαφορά σε πολύ μεγάλα επίπεδα και εξασφαλίζοντας έτσι με άνεση το ροζ φύλλο αγώνα.
Κορυφαίος για τους Πειραιώτες, που είχαν έξι παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, ήταν ο Τάιλερ Ντόρσεϊ με 18, ενώ 17 είχε ο Σακίλ ΜακΚίσικ και 15 ο Σάσα Βεζένκοφ. Από την άλλη πλευρά, ο Γιώργος Τανούλης είχε 17, ο Νίκος Γκίκας 15 και ο Δημήτρης Αγραβάνης 11.
Θυμηθείτε ΕΔΩ την εξέλιξη του αγώνα*
Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ, τον Ολυμπιακό να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων, όμως τον Προμηθέα να μην αφήνει τους Ερυθρόλευκους να χτίσουν μια καλή διαφορά που θα τους έδινε το δικαίωμα να αισθανθούν πιο άνετα. Προς το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, οι Πειραιώτες έβαλαν κάποια σουτ και έτσι έφτασαν στο +5 (24-19). Στη δεύτερη περίοδο η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα ήταν απλά καταιγιστική, σουτάροντας εξαιρετικά πίσω από την γραμμή του τριπόντου και τρέχοντας ένα συνολικό σερί 29-13, το οποίο και την έστειλε στα αποδυτήρια στο +21, με τον φωτεινό πίνακα να δείχνει το 53-21.
Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός ακόμα καλύτερος, παίζοντας εξαιρετικά στην επίθεση, με την μπάλα να γυρνά συνεχώς, ενώ αμυντικά έδειξε τον λόγο που θεωρείται μία από τις καλύτερες ομάδες στην Ευρώπη στον συγκεκριμένο τομέα. Όσο περνούσε η ώρα η διαφορά ξέφευγε και το παιχνίδι είχε πάρει ήδη τον δρόμο του.
Η τέταρτη περίοδος ξεκίνησε με τον Προμηθέα να κάνει ένα σερί χάρη στους Τανούλη και Γκίκα, όμως ένα τάιμ άουτ του Μπαρτζώκα επανάφερε τους παίκτες των Ερυθρόλευκων στην… τάξη και έτσι η διαφορά παρέμεινε σε πολύ υψηλά επίπεδα για το 1-0 των Πειραιωτών.
Τα δεκάλεπτα: 24-19, 53-32, 89-46, 116-73
![](https://www.to10.gr/wp-content/uploads/2022/05/1-12.jpg)
![](https://www.to10.gr/wp-content/uploads/2022/05/2-205.jpg)
- Καλοκαίρι στο Νότο: Βεντέτα με τις γιαγιάδες της Κρήτης άνοιξαν οι παππούδες – Μπροστάρης ο Ηλίας Μαμαλάκης
- Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο: Εκλέχθηκε το νέο προεδρείο – Οι 14 αντιπρόεδροι και οι 5 κοσμήτορες
- Ούρσουλα φον ντερ Λάιεν: Θα συνεχίζει να βρίσκεται στο τιμόνι της Κομισιόν; Οι εκτιμήσεις για την ψηφοφορία
Ακολουθήστε το in.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις