![Μεγάλη επιχείρηση περισυλλογής αδέσποτων ζώων από το Δήμο Φυλής](https://www.in.gr/wp-content/uploads/2022/06/ΠΕΡΙΣΥΛΛΟΓΗ-ΑΔΕΣΠΟΤΩΝ-ΔΗΜΟΣ-ΦΥΛΗΣ1274974.jpg)
Μεγάλη επιχείρηση περισυλλογής αδέσποτων ζώων από το Δήμο Φυλής
Σε μεγάλη επιχείρηση περισυλλογής αδέσποτων ζώων σε διάφορες περιοχές του Δήμου Φυλής προχώρησε ο Δήμος Φυλής, σε συνεργασία με το ΔΙΚΕΠΑΖ (Διαδημοτικό Κέντρο Περίθαλψης Αδέσποτων Ζώων), την Τετάρτη 1η Ιουνίου 2022.
Spotlight
-
Ποιες ευρωπαϊκές χώρες είναι οι φθηνότερες και οι ακριβότερες στα διαμερίσματα
-
Έλον Μασκ: «Ο ιός της woke κουλτούρας σκότωσε τον γιο μου»
-
Οι Maneskin βραβεύτηκαν για τη σαρωτική επιτυχία τους στην Ελλάδα
-
Τους ιδιώτες γιατρούς που δεν θα βοηθήσουν το ΕΣΥ τιμωρεί το υπ. Υγείας - Τέλος η ηλεκτρονική συνταγογράφηση
.
Ο Δήμος Φυλής οργάνωσε επιχείρηση περισυλλογής αδέσποτων, σε πολλές περιοχές του Δήμου Φυλής με έμφαση στις περιοχές Πλατεία Αγίας Σοφίας- περιοχή Τσουκλίδι, Λεφάντω κοντά στο Γήπεδο του Ερμή, Ζωφριά καθώς και στη Δημοτική Ενότητα Φυλής.
Η επιχείρηση – σύμφωνα με τους υπεύθυνους – κρίθηκε απαραίτητη ως επιπρόσθετη ενέργεια, μιας και το τελευταίο χρονικό διάστημα είχε παρατηρηθεί αυξημένος αριθμός εγκαταλείψεων ζώων, ορισμένα από τα οποία παρουσίαζαν και απειλητικές συμπεριφορές.
Στην επιχείρηση του Δήμου Φυλής, η οποία πραγματοποιήθηκε παρουσία του Γιώργου Αβράμη, συμμετείχαν κτηνίατρος, αρμόδιοι υπάλληλοι του Δήμου και τρία ειδικά οχήματα του ΔΙΚΕΠΑΖ με το πλήρωμά τους.
![](https://www.in.gr/wp-content/uploads/2022/06/ΠΕΡΙΣΥΛΛΟΓΗ-ΑΔΕΣΠΟΤΩΝ-ΔΗΜΟΣ-ΦΥΛΗΣ1974981-600x450.jpg)
Τα αδέσποτα ζώα που περισυλλέχτηκαν οδηγήθηκαν στο ΔΙΚΕΠΑΖ, όπου σύμφωνα με τη διαδικασία που προβλέπει ο νόμος, θα περιθαλθούν, θα τσιπαριστούν, θα στειρωθούν και θα ελεγχθούν για την επιθετικότητά τους. Αμέσως μετά εάν δεν είναι επιθετικά θα επανενταχθούν στο φυσικό τους περιβάλλον, εάν κατά την διάρκεια της περίθαλψή τους δεν υιοθετηθούν.
«Η διαχείριση των αδέσποτων ζώων είναι θέμα πολιτισμού και ευθύνης όλων μας», τόνισε ο Γιώργος Αβράμης αρμόδιος αντιδήμαρχος για τα αδέσποτα του Δήμου Φυλής προτρέποντας τους δημότες να αγκαλιάσουν το πρόγραμμα υιοθεσίας αδέσποτων και υπενθυμίζοντας ότι είναι καλό να αποφεύγουμε να ταΐζουμε αδέσποτα ζώα σε πλατείες, σχολεία, κοινόχρηστους χώρους και γενικά σε χώρους συνάθροισης κοινού, ενώ θα πρέπει να αναφέρουμε άμεσα στην γραμμή εξυπηρέτησης του δημότη 15691, επώνυμα ή ανώνυμα, οποιαδήποτε πληροφορία σχετική με εγκατάλειψη δεσποζόμενων ζώων».
![](https://www.in.gr/wp-content/uploads/2022/06/ΠΕΡΙΣΥΛΛΟΓΗ-ΑΔΕΣΠΟΤΩΝ-ΔΗΜΟΣ-ΦΥΛΗΣ2074982-1-600x450.jpg)
Ακολουθήστε το in.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις