![Μπαουτίστα Αγκούτ – Τσιτσιπάς 1-2: Πήρε τον τίτλο στη Μαγιόρκα και φουλάρει για το Wimbledon](https://www.in.gr/wp-content/uploads/2022/06/tsitsipas-mallorca-2022-friday-2.jpg)
Μπαουτίστα Αγκούτ – Τσιτσιπάς 1-2: Πήρε τον τίτλο στη Μαγιόρκα και φουλάρει για το Wimbledon
Ο Στέφανος Τσιτσιπάς κατάφερε να νικήσει τον Ρομπέρτο Μπαουτίστα Αγκούτ με 2-1 σετ και να φτάσει στην κατάκτηση του τουρνουά της Μαγιόρκα, που είναι και ο πρώτος του στο γρασίδι.
Spotlight
-
Η προειδοποίηση στον Τζον Κένεντι Τζούνιορ πριν την τραγωδία
-
Αναγκαστική προσγείωση για αεροσκάφος στο Ηράκλειο - Επιβάτες αναζητούσαν αλκοόλ και αντέδρασαν επιθετικά
-
ΠΑΣΟΚ: Το αφήγημα των 8 διεκδικητών της προεδρικής κούρσας
-
Ταυτοποιήθηκαν δύο από τους τέσσερις δράστες της επίθεσης σε οικογένεια τουριστών στο Ηράκλειο
Τον ένατο τίτλο της καριέρας του και πρώτο στην επιφάνεια του γρασιδιού κατάφερε να κατακτήσει ο Στέφανος Τσιτσιπάς, που επιβλήθηκε με 2-1 σετ του Ρομπέρτο Μπαουτίστα Αγκούτ στο τουρνουά της Μαγιόρκα, δείχνοντας πανέτοιμος για τη μεγάλη πρόκληση του Wimbledon.
Ο Έλληνας τενίστας είχε αρκετές αυξομειώσεις στην απόδοσή του, πήρε το πρώτο σετ, έχασε το δεύτερο και παρότι βρέθηκε μπροστά με 5-3 στο τρίτο το ματς πήγε στο τάι μπρέικ. Εκεί όμως έδειξε την ποιότητά του και με τρομερό παιχνίδι μπόρεσε να φτάσει στη νίκη και στην κατάκτηση του τροπαίου.
Ο Τσιτσιπάς άρχισε τον αγώνα με το πόδι πατημένο στο… γκάζι καθώς με απίστευτη έσπασε δύο φορές του σερβίς του Μπαουτίστα Αγκούτ και έφτασε πάρα πολύ εύκολα στο 4-0. Ο Ισπανός όμως αντέδρασε και με τρία σερί γκέιμ μπήκε ξανά στη διεκδίκηση του σετ. Ο Στέφανος έκανε το 5-3, ο αντίπαλός του μείωσε σε 5-4, για να καθαρίσει εν τέλει το πρώτο σετ ο Έλληνας τενίστας με 6-4, για το 1-0.
Το δεύτερο σετ ξεκίνησε ιδανικά για τον Στέφανο, ο οποίος έφτασε άμεσα στο μπρέικ και κατάφερε να προηγηθεί με 3-1 στα γκέιμ, παίρνοντας ένα εξαιρετικό πλεονέκτημα που το έφερνε με το 1,5 πόδι στη νίκη. Όμως ο Μπαουτίστα Αγκούτ είχε άλλα σχέδια, μιας και με μια τρομερή αντεπίθεση έφτασε στο σημείο όχι μόνο να ισοφαρίσει σε 3-3, αλλά να πάρει και τα επόμενα τρία γκέιμ, κάνοντας έτσι το 1-1 στα σετ.
Στο τελευταίο σετ ο Τσιτσιπάς συνήλθε από την ανατροπή και παίζοντας πολύ καλά έφτασε στο μπρέικ που του έδωσε τη δυνατότητα να προηγηθεί με 5-3 σερβίροντας για το ματς. Κάπου εκεί όμως ο Μπαουτίστα Αγκούτ μπόρεσε να επιστρέψει και να ισοφαρίσει σε 5-5. Οι δύο τενίστες κράτησαν τα σερβίς τους για το 6-6 και έτσι οδηγήθηκαν στο τάι μπρέικ. Εκεί ο Στέφανος ήταν απόλυτος και αποφασισμένος για τη νίκη, την οποία πέτυχε με 7-2, κάνοντας το 2-1 στα σετ και παίρνοντας τον τίτλο.
Ακολουθήστε το in.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις