![Τούρκος αντιδήμαρχος φωτογραφήθηκε με τη σημαία της «ανεξάρτητης» Δυτικής Θράκης [εικόνες]](https://www.in.gr/wp-content/uploads/2022/06/torkos.jpg)
Τούρκος αντιδήμαρχος φωτογραφήθηκε με τη σημαία της «ανεξάρτητης» Δυτικής Θράκης [εικόνες]
Το φεστιβάλ είχε ως στόχο την προώθηση της ειρήνης ανάμεσα στις δύο χώρες και την ενίσχυση τις φιλίας των δύο λαών.
Spotlight
-
Η απόπειρα δολοφονίας κατά του Τραμπ προκαλεί φόβο στην Ευρώπη
-
ΚΥΣΕΑ: Κλείδωσε η προμήθεια των F-35 και των μη επανδρωμένων ελικοπτέρων S100
-
Τα σκουπίδια που συσσωρεύονται στη Γάζα επιδεινώνουν τα δεινά του πολέμου - «Η μυρωδιά μάς σκοτώνει»
-
Natalie Portman: Πώς η Rihanna με δύο μόλις λέξεις την βοήθησε να ξεπεράσει το διαζύγιό της
Με αμείωτη ένταση συνεχίζονται οι τούρκικες προκλήσεις με τελευταίο περιστατικό αυτό με τον Τούρκο αντιδήμαρχο που συμμετείχε σε αγώνα κολύμβησης από το Καστελόριζο έως το Κας στα τουρκικά παράλια και ύψωσε σημαία της «ανεξάρτητης» Δυτικής Θράκης.
Πρόκειται για τον Τσεμ Κουρσάντ Χασάνογλου, αντιδήμαρχο του Οσμανγκάζι ο οποίος έλαβε μέρος σε κολυμβητικό αγώνα στο πλαίσιο του Διεθνούς Φεστιβάλ Πολιτισμού και Τέχνης «Lycian Kas» που διοργανώνεται για 23η φορά από τον τουρκικό δήμο Κας.
Παρ΄όλο που το φεστιβάλ είχε ως στόχο την προώθηση της ειρήνης ανάμεσα στις δύο χώρες και την ενίσχυση τις φιλίας των δύο λαών, ο Τούρκος αντιδήμαρχος τα έκανε όλα πέρα και αποφάσισε να εργαλειοποιήσει τον αγώνα προκειμένου να περάσει ένα δικό του μήνυμα-πρόκληση.
«Κολύμπησα 7,1 χλμ από το Καστελόριζο μέχρι την περιοχή μας Kας σε 2 ώρες και 41 λεπτά. Στη Γαλάζια Πατρίδα κολυμπήσαμε για την ειρήνη στο Αιγαίο. Αφιερώνω αυτό το κολύμπι στη νεολαία της Τουρκικής Ένωσης Νέων Κομοτηνής και στην Τουρκική Μειονότητα Δυτικής Θράκης», έγραψε ο Τούρκος αντιδήμαρχος στον προσωπικό του λογαριασμό στο twitter.
Μάλιστα ανέβασε και φωτογραφίες με τον ίδιο να κρατά τη σημαία της ανεξάρτητης Δυτικής Θράκης, όσο και τη διαδρομή που φέρετε να διέσχισε κολυμπώντας.
Yunanistan Meis adasından Kaş ilçemize 7.1 km’lik mesafeyi 2 saat 41 dakikada yüzdüm .#Mavivatan’da kulaçları Ege’de barış için attık . Bu yüzmemi Gümülcine Türk gençler birliği ve Batı Trakya Türk azınlığın gençlerine armağan ediyorum.@GumlcineTurkGB pic.twitter.com/N7oowz7cxK
— Cem Kürşad Hasanoğlu (@Cem_Kursad) June 26, 2022
Ακολουθήστε το in.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις