![Δρομολογείται η ίδρυση ημερήσιας δομής ψυχικής υγείας στο Δήμο Διονύσου](https://www.in.gr/wp-content/uploads/2022/07/thumbnail_1-1.jpg)
Δρομολογείται η ίδρυση ημερήσιας δομής ψυχικής υγείας στο Δήμο Διονύσου
Η εκδήλωση «Ψυχική Υγεία και Γονεϊκότητα», που διοργάνωσε ο Δήμος Διονύσου, έβγαλε και είδηση. Όπως αποκάλυψε η Υφυπουργός Υγείας αρμόδια για θέματα Ψυχικής Υγείας Ζωής Ράπτη, είναι πολύ πιθανή η ίδρυση δομής ψυχικής υγείας στο Δήμο Διονύσου.
Spotlight
-
Οι 8 περιοχές που θα πιάσουν 43άρια τις επόμενες μέρες - Έως πότε θα διαρκέσει ο καύσωνας
-
«Ούτε λέξη πίσω» λέει ο Πολάκης για τη Συρεγγέλα – «Ο Κασσελάκης ζήτησε υποκριτική συγγνώμη», τονίζει η ΝΔ
-
Η απόπειρα δολοφονίας κατά του Τραμπ προκαλεί φόβο στην Ευρώπη
-
Μοντέλο του OnlyFans λανσάρει το δικό της κρασί – Ως «icon» της ποδολαγνείας πατάει η ίδια τα σταφύλια
Με μεγάλη συμμετοχή κόσμου πραγματοποιήθηκε από τον Δήμο Διονύσου την Πέμπτη 30 Ιουνίου στο Πολιτιστικό Κέντρο Αγίου Στεφάνου η εκδήλωση «Ψυχική Υγεία και Γονεϊκότητα», παρουσία της Υφυπουργού Υγείας αρμόδιας για θέματα Ψυχικής Υγείας Ζωής Ράπτη και του Δημάρχου Διονύσου Γιάννη Καλαφατέλη.
Στην εκδήλωση συμμετείχαν, μεταξύ άλλων, στελέχη του Υπουργείου Υγείας, Αντιδήμαρχοι και Εντεταλμένοι Σύμβουλοι του Δήμου Διονύσου, Δημοτικοί και Τοπικοί Σύμβουλοι καθώς και εκπρόσωποι Νομικών Προσώπων και συλλόγων της περιοχής.
Ο κ.Καλαφατέλης στο χαιρετισμό του χαρακτήρισε «κορυφαίας προτεραιότητας» τα ζητήματα που σχετίζονται με την ψυχική υγεία και αναφέρθηκε στη στενή συνεργασία του με την Υφυπουργό για θέματα του Δήμου.
Από την πλευρά της η Υφυπουργός κ.Ράπτη μίλησε για τους επόμενους στόχους του Υπουργείου στα θέματα ψυχικής υγείας, χαρακτηρίζοντας επιτακτική ανάγκη την παροχή κατάλληλης ψυχοκοινωνικής υποστήριξης τόσο στους γονείς όσο και στα παιδιά. Επιβεβαίωσε επίσης τις διερευνητικές επαφές της με το Δήμαρχο με σκοπό την ίδρυση ημερήσιας δομής ψυχικής υγείας εντός των ορίων του Δήμου.
Ακολούθησαν ενδιαφέρουσες τοποθετήσεις από τους υπόλοιπους ομιλητές ενώ η εκδήλωση ολοκληρώθηκε με μία ιδιαίτερα ενδιαφέρουσα παρουσίαση του Διευθυντή του Τμήματος Ψυχιατρικής Παιδιών-Εφήβων & Διευθυντή του Ψυχιατρικού Τομέα στο Γ.Ν. «Ασκληπιείο» Βούλας, διακεκριμένου Ψυχίατρου Μάνου Τσαλαμανιού.
Διαβάστε εδώ την παρουσίαση του κ.Τσαλαμανιού με τίτλο: «Γονεϊκότητα και Ψυχική Υγεία
Ακολουθήστε το in.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις