![Ανησυχία για την επάρκεια του νερού στο Δήμο Μονεμβασίας](https://www.in.gr/wp-content/uploads/2022/07/1365177_h0809558.jpg)
Ανησυχία για την επάρκεια του νερού στο Δήμο Μονεμβασίας
Η Δημοτική Αρχή του Δήμου Μονεμβασίας εφιστά την προσοχή σε δημότες και επισκέπτες να περιορίσουν την κατανάλωση του νερού στα απολύτως απαραίτητα, διαφορετικά ελοχεύει ο κίνδυνος λειψυδρίας στην περιοχή.
Spotlight
-
Κέρδισε... βραβείο για τον πιο ανόητο θάνατο - Δικηγόρος έπεσε από ουρανοξύστη για να αποδείξει ότι έχει δίκιο
-
Πρώτη φορά κατηγορούμενοι κυκλώματος εκβιαστών συνδέονται με οπαδική βία λέει η Δημογλίδου
-
«Απειλείται το ζωικό κεφάλαιο της Περιφέρειας» - Νέο κρούσμα πανώλης σε αιγοπρόβατα στη Λάρισα
-
Συναγερμός στη Γάζα: Ανιχνεύτηκε πολιομυελίτιδα στα λύματα - Σε κίνδυνο χιλιάδες άνθρωποι
Ο Δήμαρχος Μονεμβασίας κ. Ηρακλής Τριχείλης απευθυνόμενος με ανακοίνωσή του προς τους δημότες αλλά και τους τουριστικούς επισκέπτες του Δήμου, αναφέρει τα εξής:
«Τουλάχιστον για μία εβδομάδα, θα έχουμε παρατεταμένο καύσωνα με θερμοκρασίες πάνω από 40 βαθμούς.
Για να επαρκέσει το νερό της ύδρευσης, πρέπει οι δημότες να κάνουν μεγάλη οικονομία.
Δεν πλένουμε αυλές και αυτοκίνητα, δεν ποτίζουμε κήπους, περιορίζουμε τη λειτουργία των αυτόματων συστημάτων και γενικότερα κάνουμε μεγάλη οικονομία νερού».
Τα τελευταία χρόνια στη Πελοπόννησο το φαινόμενο να μένουν κοινότητες και χωριά χωρίς νερό όλο το 24ωρο είναι σύνηθες. Η χρηστή διαχείριση του νερού από τους δημότες και τους επισκέπτες των περιοχών αυτών θεωρείτε επιβεβλημένη και αναγκαία συνθήκη για να αποφευχθούν φαινόμενα λειψυδρίας.
Ακολουθήστε το in.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις