![Η νέα μαχήτρια στα F-16](https://www.in.gr/wp-content/uploads/2022/07/1920x1125Block70-721.jpg.pc-adaptive.full_.medium.jpeg)
Η νέα μαχήτρια στα F-16
25χρονη πήρε την «πουλάδα» τη ιπτάμενης
Spotlight
-
Θετικός στον κορονοϊό ο Μπάιντεν - Η ανακοίνωση του Λευκού Οίκου
-
Ετοιμάζεστε να κάνετε διακοπές με τον σκύλο σας; - Προετοιμαστείτε κατάλληλα για να περάσετε φίνα!
-
Νέες τουρκικές προκλήσεις με μαχητικά F-5 να πετούν πάνω από τη νεκρή ζώνη
-
Σε κρίσιμο σταυροδρόμι η παγκόσμια οικονομία σύμφωνα με τις νέες προβλέψεις του ΔΝΤ
Με την ευκαιρία θα σας μεταφέρω φρέσκα νέα από εκεί που κτυπά η καρδιά της ελληνικής αεραμύνης, στην 337 Μοίρα της 110 Πτέρυγα Μάχης. Τι το ξεχωριστό, θα πείτε, έχει αυτή η Μοίρα πέραν των αναχαιτίσεων που κάνει κατά των εναέριων εισβολέων;
Προσφάτως έχει ενταχθεί στον δυναμικό της Μοίρας μια νεαρή, μόλις 25 ετών, υποσμηναγός με την «πουλάδα» της ιπταμένης καρφιτσωμένη στην στολή της. Έχει, βλέπετε, ολοκληρώσει την (σκληρή) εκπαίδευσή της στον Βόλο και εντάχθηκε στη Μοίρα αυτής της Πολεμικής Αεροπορίας. Σε λίγο (εάν δεν το έκανε ήδη) θα ανοίξει τα φτερά της στο Αιγαίο, μετέχοντας ακριβώς στις ίδιες αποστολές με τους άνδρες συναδέλφους της. Αποστολές αναγνώρισης, αναχαίτισης και γιατί όχι (εάν απαιτηθεί) και σε αποστολές εικονικές αερομαχίες. Είναι η τρίτη Ελληνίδα που σήμερα υπηρετεί στα μαχητικά. Οι άλλες δύο πετούν στα Φάντομ και στα Mirage 2000-5.
Ακολουθήστε το in.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις