Κυριακή 21 Ιουλίου 2024
Τσιτσιπάς – Τσόριτς 0-2: Η κούραση «λύγισε» τον Στέφανο

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς τα… έδωσε όλα με τον Μεντβέντεφ στον ημιτελικό, δεν είχε κουράγια στον τελικό και μοιραία ηττήθηκε με 2-0 σετ από τον Τσόριτς χάνοντας το τρόπαιο του Σινσινάτι Open

Η κούραση του Στέφανου Τσιτσιπά από την υπερπροσπάθεια στον ημιτελικό κόντρα στον Μεντβέντεφ ήταν εμφανής, με αποτέλεσμα να παρουσιάσει ένα πολύ κακό πρόσωπο και να ηττηθεί με 2-0 σετ από τον Μπόρνα Τσόριτς (Νο.152!) στον τελικό του Σινσινάτι Open.

Τα δύο σετ τελείωσαν με 7-6 και 6-2, σε 1 ώρα και 57 λεπτά αγώνα. Ο Τσιτσιπάς με αυτή την ήττα, μάλιστα, έχασε την ευκαιρία να ανέβει στο Νο.4 της παγκόσμιας κατάταξης.

Μόνο στο πρώτο σετ έδειξε ανταγωνιστικός ο «Στεφ», ο οποίος βρέθηκε μπροστά με 4-1, αλλά από εκείνο το σημείο και μετά έπαθε ολικό μπλακ-άουτ!

Ο Τσόριτς μείωσε σε 4-2 και έκανε ένα πολύ κρίσιμο break στη συνέχεια για το 4-3! Ο Τσιτσιπάς στη συνέχεια έφτασε σε break point, αλλά ο Τσόριτς υπερασπίστηκε το σερβίς του για το 4-4. Ο Στεφ στη συνέχεια έκανε το 5-4, ο Τσόριτς ισοφάρισε σε 5-5, με τους δύο τενίστες να κρατάνε και τα επόμενα δύο σερβίς τους και να γίνεται το 6-6.

Στο tie break όμως ο Τσόριτς έκανε περίπατο επικρατώντας με 7-0!

Στο δεύτερο σετ ο Τσιτσιπάς ουσιαστικά δεν… εμφανίστηκε ποτέ και ο Τσόριτς πήρε εύκολα το δεύτερο σετ με 6-2, κατακτώντας το τρόπαιο του Σινσινάτι OPEN.

Εξελίξεις με Ιωαννίδη: Η Σπόρτινγκ, ο Παναθηναϊκός και το νέο συμβόλαιο

Φαίνεται πως σύντομα θα υπάρξουν εξελίξεις με τον Φώτη Ιωαννίδη στον Παναθηναϊκό, σύμφωνα με πορτογαλικό δημοσίευμα